Fakülteden Haberler

Fakültemizde “İstiklal Marşı’nın Şerhi” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Fakültemiz Konferans Salonu’nda 14 Mart 2017 Salı günü saat 14:00’de İstiklal Marşımızın kabulünün 96. yıl dönümü kapsamında Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Kafkasyalı “İstiklal Marşı’nın Şerhi” konulu bir konferans gerçekleştirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Prof. Dr. Ali Kafkasyalı sözlerine ilk olarak İstiklal Marşı’nın tek başına ele alınması gerektiğine vurgu yaparak “Milletin Marşı’nı, milletin marşı gibi incelememiz gerekir” diye başladı.

Ardından İstiklal Marşı kıtalarını inceleyen Prof. Dr. Kafkasyalı, ilk satırdaki “Korkma!” kelimesini açarak bu kavramın yanlış anlaşıldığını aslında I. İnönü zaferinden sonra ağır şartlar yaşayan Türk milletini yüreklendirmek amacıyla kullanıldığını belirtti.

Konuşmasında Türk milletinin dört kutsal değeri olduğunu ve bunların başında en kutsal sayılanın “Su” olduğunun altını çizerek Fuzuli’nin Su Kasidesi’nden örnekler verip diğer kutsal değerlerin de “Gök”, “Toprak” ve “Ateş” olduğunu aynı zamanda “Ocak” kavramına da değinerek ocağın sönmemesi ve hep diri kalması gerektiğine vurgu yaptı.

Ayrıca bayrağımızdaki hilalin İslam’ı, yıldızın ise Türk milletini temsil ettiğini söyleyen Kafkasyalı, al bayrağımızdaki rengin de “şehit şühedamızın kanı” olduğunu ifade etti.

“Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği iki mısra İstiklal Marşımızın son mısralarıdır” diye sözlerini noktalayan Prof. Dr. Kafkasyalı öğrencilerin sorularını yanıtlamasıyla konferans, Dekanımız Prof. Dr. Bayram Kaya’nın teşekkür belgesi vermesi ile sona erdi.