Fakülteden Haberler MANŞET

Fakültemizde Hrant Dink Vakfı Tarafından Bir Panel Gerçekleştirildi

Fakültemizde Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen “Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi” konulu panel 15 kasım 2017 tarihinde öğretim görevlisi Mahmut Çınar başta olmak üzere Asulis proje ekibinde yer alan Merve Nebioğlu ve Funda Tekin eşliğinde gerçekleşti.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Öğretim görevlisi Mahmut Çınar konuşmasına ” ayrımcılık ve nefret söyleminin ” dünyanın her yerinde tartışılması gereken bir konu olduğunu bunun nedeninin ise birlikte yaşama irademizin birbirimizi tanıyarak, anlayarak, birbirimizi ötekileştirmeden, farklı yerlerde tanımlamadan, yaftalamadan yaşayabilmemizin en önemli etmenlerinden birinin; birbirimizi ayrımcılığa tabi tutmadan, düşmanlaştırmadan anlayarak, empati kurarak ve hoşgörüyle yaklaşarak mümkün olacağını söyleyerek başladı.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Devamında aslında bu nefret söylemlerine çok yabancı olmadığımızı; okuduğumuz gazetelerde, internet sitelerinde, TV, dizi ve haberlerde sıkça karşılaştığımızı söyledi. Özellikle tansiyonun yüksek olduğu zamanlarda sanki bu söylemlerin medya geleneğiymiş gibi insanları ve grupları ayrımcılığa tabi tutup ötekileştirdiğini bu söylemlerle çok sık karşılaştığımız içinde fark edemediğimizi fakat çok etkili sonuçlarının olduğunu belirtti. Bu tür nefret söylemlerinin zaten var olan kutupları daha fazla keskinleştirme ve kendi kimliğini üstün çıkarmak için diğer kimlikleri küçümsemek amaçlı olduğunu da vurguladı.  Mahmut Çınar’ın konuşmasını bitirmesiyle birlikte mikrofonu  Merve Nebioğlu ve Funda  Tekin devraldı.

Nebioğlu,  Hrant Dink Vakfının 2009 yılı itibariyle Asulis projesi kapsamında bir platform oluşturduğunu bu kapsamda 2015 yılından bu yana  anahtar kelimeler belirlendiğini ve medyada nefret söylemi taramalarına başlandığını,  özellikle Suriyeli göçmenlerin hedef alındığını ve  edindikleri veriler sonucunda bunları rapor haline getirdiklerinin üzerinde durdu.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Nebioğlu’nun verileri sunmasıyla birlikte Funda Tekin gazetelerde yazılan ayrıcalıklı haber manşetlerine, içeriklerine, yanlış anlamlar içeren kelimelere ve  gündemde de var olan Suriyeli göçmenler hakkında yapılan ırkçı söylemlere değindi. Panelin sonunda fakültemiz akademisyenleri ve öğrencileriyle kısa bir soru cevap gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Çağla Gürdap
Fotoğraf: Çağla Gürdap

Panelin ardından üniversitemiz Gazetecilik  ve Radyo Televizyon   Sinema bölümlerinden seçilen öğrenci grubuyla bir atölye çalışması yapıldı. Çalışmada Asulis proje ekibi tarafından seçilerek hazırlanan yerel ve ulusal gazetelerdeki  haber başlıkları,  içerikleri, söylemleri ve fotoğrafları karşılıklı düşüncelerin ve yorumların aktarılmasıyla birlikte analiz edildi.

Fotoğraf: Çağla Gürdap