Fakülteden Haberler

Fakültemizde “Güncel İletişim Konuları” Tartışıldı

Fakültemiz tarafından 24 Mart 2017 Cuma günü Konferans Salonunda “Güncel İletişim Konuları” başlıklı konferans İstanbul Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Ece Karadoğan Doruk, Prof. Dr. Emine Yavaşgel, Prof. Dr. Seçkin Özmen ve Prof. Dr. Suat Gezgin’in katılımları ile gerçekleştirildi.

Medyanın güncel sorunlarının masaya yatırıldığı konferansın açılış konuşmasında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ece Karadoğan Doruk ikna kuramlarına, kişinin kendi iletişim becerilerini geliştirerek toplumu iyi algılayacağına ve insanları etkileyen davranış biçimlerine değindi. Doruk, kişilerin davranışları altında hazların yattığına, İnsanın kişiliğini davranışlarıyla belli ettiğine bu nedenle de toplumu iyi algılamak ve kişileri çözümlemek için kendi iletişim becerilerimize yatırım yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Fakültemizi gezip beğendiğini söyleyen Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, hocalarımızın değerli ve kıymetli olduğuna, özveriyle çalışılıp yararlanılırsa çok iyi sonuçlar alınacağına vurgu yaptı.

Gezgin, konuşmasında dijital habercilik olgusunun ortaya çıkmasıyla birlikte yazılı medya ortadan kalkacak mı şeklinde ki sorusuyla düşüncelerini dile getirdi. Bu durumun öğrencilere olan iş olanağını azalttığına, yerel medyanın gereken önemi görmediğine, yasalara belirli maddeler eklenip yaptırım gücü olmasına ve öğrencilerin istihdam edilmesi gerektiğini söyledi.

Dijital sinema hakkında ki birikimlerini öğrencileriyle paylaşan Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Seçkin Özmen, teknolojinin çok hızlı şekilde değiştiğini, kitle iletişim araçlarının etkilerinin izleyici açısından ortaya konulup araştırılması gerektiğine ve kültür değişimine dikkat çekti.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Yavaşgel, “Hak ve Özgürlükler Evrimi Üzerinden Katılımcı Demokrasinin Olabilirliği” konusunda ki düşüncelerini aktardı. Demokrasinin, sosyal bir kavram olduğunu düşünen Yavaşgel, batı dünyasında ki tarihsel gelişime değinerek 20. Yy başına kadar olan süreç üzerinden devinimlerin sınırlı oy ilkesi ile devam ettiğini, sonrasında genel oy ilkesi kavramına geçildiğini söyledi. Bütün bu haklar sürecinde de kadının yeri olmadığını, kadının hak ve özgürlükler denildiğinde fonksiyonel olmadığını ve bu durumun önemli bir demokratik eksiklik olduğunu dile getirdi.

Öğrencilerin sorularının yanıtlanmasının ardından Fakültemiz Dekanı Pof. Dr. Bayram Kaya gerçekleşen konferanstan dolayı memnuniyetini ve önemli şeyler öğrendiğini dile getirerek konuşmacılara teker teker teşekkür etti.

[huge_it_slider id=”28″]

yorum sayısı 1.018

Yorum yapmak için buraya tıklayın