Fakülteden Haberler MANŞET

Fakültemizde AIDS Konulu Panel Gerçekleştirildi

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Fakültemizde Giresun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “  1 Aralık AIDS Farkındalık Günü  “  konulu panel 4 Aralık 2017 tarihinde Dr. Gizem Araz  eşliğinde gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Araz konuşmasına;  AIDS hastalığının herkes tarafından kulak aşinalığının ve  az da olsa bilgilerinin olduğuna, hastalığın bulaşıcı ve ölümcül sonuçlarına dikkat çekerek başladı.  AIDS ve HIV kelimelerinin anlamlarını açıklayarak AIDS yani Acquired Immun Deficiency Syndrome (Edinsel Yetersizlik Sendromu) HIV (Human Immuo Virüs) virüsü ile beraber insanı doğrudan etkileyerek bağışıklık sistemini bozduğunu ve genetik bir hastalık olarak doğuştan gelmediğini sonradan kazanıldığını vurgulayarak sözlerine devam etti.

 

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Araz, AIDS hastalığının nasıl fark edildiğini,  AIDS hastalığının tanısını ve hastalığın tedavisinin nasıl olduğunu anlattı.  Hastalığın bir insana bulaştıktan sonra hastalık belirtilerinin hemen ortaya çıkmayacağını belirli süre geçmesi gerektiğini bu dönemde insanın taşıyıcı olduğunu ve insanın on yıl boyunca hastalık belirtilerinin göstererek taşıyıcı olunabileceğini söyledi. AIDS tanısı konulurken kişinin kendi kendine bu tanıyı koymasının yanlış olacağını  tanının ancak kan testi ile kesinleşeceğini dile getirdi.  Konuşmasında AIDS hastalığının belirtilerinin;  tekrarlayan ateş ve gece terlemesi,  hızlı kilo kaybı,  boyun, koltuk altı ve kasıklarda şişme, sürekli yorgunluk, ishal, istek azlığı, kanamalar, ağızda beyaz lekeler, deride değişiklik, nedensiz kanamalar, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetler olduğunu söylerken  belirtilerin birçok hastalıkta görülebileceğini bu gibi durumlarda ise bir doktora başvurulması gerektiğinin de altını çizdi. Hastalığın kesin bir tedavisinin ve koruyucu aşısının olmadığını ama AIDS nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyon ve hastalıkların tedavisinin mevcut olduğunu bununla beraber AIDS’ ın ilerlemesini önleyen ilaçların varlığından bahsetti.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Devamında  AIDS hastalığının nasıl bulaştığını anlattı. Hastalığın cinsel ilişkiyle, kan yoluyla ve AIDS’ li anneden bebeğe olarak üç şekilde bulaştığını ve bunlardan en ciddi bulaşmanın cinsel yolla olduğunu,  AIDS riskini azaltmak için insanların cinsel ilişki sırasında korunması gerektiğini belirtti.  Aynı zamanda steril olmayan ortamlarda örneğin; dövme ve piercing ya da kuaförlerde manikür pedikür yaptırırken delici kesici aletlerin kullanımıyla beraber jilet, makas, iğne gibi araçların ortak kullanımı esnasında  hastalığın bulaşabileceğini bu yüzden her yere güvenip yaptırmamamız gerektiğini söyledi. 

 

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Araz, son olarak hastalığın doğum sırasında  bulaşabileceğini ve anne sütü ile beslenen bebeklerde HIV geçişinin olabileceğine değindi. HIV virüsünün bulaştığı kısımlar bir yana bulaşmadığı kısımlar ise; el sıkışma, kucaklaşma, cilt teması, banyo tuvalet, yüzme havuzunun ortak kullanımı gibi sebeplerden virüsün bulaşmayacağını ve AIDS hastalığı pozitif olan kişilerle aynı ortamda bulunmanın ya da aynı işte çalışmanın da bu virüsün yayılmasına neden olmadığına vurgu yaparak konuşmasını bitirdi.

Etiketler

yorum sayısı 54

Yorum yapmak için buraya tıklayın