Fakülteden Haberler MANŞET Üniversiteden Haberler

Fakültemiz Öğrencisinden Üniversiteler Arası Birincilik

Fotoğraf: Deniz Tutcu

Hayata Bağış Derneği’nin Türkiye’deki organ bağışı sayısının yetersizliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlediği üniversiteler arası organ bağışı kısa film yarışmasında birincilik Tirebolu İletişim Fakültesinin oldu.

23 üniversiteden yaklaşık 34 kişinin katıldığı yarışmada öğrenciler çektikleri kısa filmler ile organ bağışı için yarıştı. İstanbul’da düzenlenen ödül töreninde; aralarında Cengiz Bozkurt, Onur Buldu, Haki Biçici, yönetmen Hakan Algün ve Göğüs cerrahı Prof. Dr. Adnan Sayarın bulunduğu jüri 24 kısa filmi değerlendirmeye aldı. Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi Ali Tapan, organ bağışına farkındalık yaratmak amacıyla hazırladığı ‘Kalp Atışı’ adlı animasyon kısa filmi ile 24 proje arasından birinci oldu.

Fotoğraf: Deniz Tutcu

Bu projeyi hazırlayıp yarışmaya katılmasındaki asıl amacının; konunun hassaslığı bir yana aynı zamanda animasyonda farklı teknikler denemek ve geliştirmek olduğunu söyleyen Tapan, kendisini animasyon alanında geliştirmek için projelerinin olduğunu ve yarışmanın uzun süredir üzerinde çalıştığı bu konulara çok uygun olduğunu dile getirdi. Lise yıllarından bu yana yaptığı kısa filmlerle birçok ödül kazanan Tapan, projesini yarışmaya 10 gün kala bitirerek son ana kadar üniversite dahil hiç kimsenin haberinin olmadığını, ilk önce genel kuruldan bir tebrik mesajının gönderildiğini ve daha sonra ise telefonla aranarak finali izlemeye davet edildiğini söyledi.

Fotoğraf: Deniz Tutcu

Tapan son olarak fakültemizin eski öğretim görevlilerinden Vladimir Cherniavski’nin kendisine animasyon konusunda katkısının büyük olduğunu belirtti.

Fotoğraf: Deniz Tutcu
Fotoğraf: Deniz Tutcu