Fakülteden Haberler MANŞET Üniversiteden Haberler

Fakültemiz Akademisyeninden Belgesel Paneli

Giresun “ 7. Avrupa İnsan Hakları Film Günleri ” çerçevesinde 11 Aralık 2017 tarihinde Hayatımı Kurtaran Kız isimli belgeselden sonra düzenlenen panele Tirebolu İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Çoşkun,  AB Türkiye Müsteşarı Francois Noucodie ve Gazeteci Yazar Mustafa Kemal Erdoğan katıldı.

Fotoğraf: Betül Özdemir

Coşkun konuşmasına; 1992’ den 2014 yılına kadar kadar fiili gazetecilik  ve Orta Doğu ülkelerinde savaş muhabirliği yaptığını söyleyerek başladı. Dolayısıyla belgeseldeki görüntülere alışkın olduğunu, bu ülkelerde yaşanan savaşın ve ailelerin parçalanmışlığına çok yakından şahitlik ettiğini belirtti.Savaşın başlı başına bir dram, büyük bir olay olmasından, bunun ortasında bir gazeteci-belgeselci olmanın kişisel nedenlerden ziyade profesyonellik gerektirdiğini ve burada bir kurumu temsilin önemini vurguladı. Bunun devamında her ne kadar nesnel olmaya çalışılsa da kişinin insani ve vicdani duygularından ötürü tarafsız olmasının mümkün olmadığına da vurgu yaptı. Paylaşmanın ve insanlara duyurmanın, dünya kamuoyunu buradaki dramdan haberdar etmenin amaçları olduğunu ve bir ölçüde başarılı olduklarını da ekledi. Buna örnek olarak da 2003 Ocak-Şubat aylarında “ Canlı Kalkanlar ” isimli belgeselin çekildiğini söyledi. Böyle bir yıkımın eşiğinde mesleğini yapmaya çalışırken bir taraftan da orada yaşama çabasını anlatarak mesleğin zorluğuna değindi. Ağır bir konu olduğunu özellikle bu tür hassas konularda gazetecilik yapmanın veya belgesel çekmenin zor olduğunu, kişinin her ne kadar profesyonel olmaya özen gösterse de vicdani olarak etkilendiğini, çünkü insanların hikayelerine şahit olduklarını söyleyerek mikrofonu Mustafa Kemal Erdoğan’a uzattı.

Fotoğraf: Betül Özdemir

Erdoğan konuşmasına; bir gazeteci olarak ülkemizdeki mülteci sorunu ve yapılan göçler üzerinde durdu. Sokağa çıkıldığında mülteci olmanın zorluklarından bahsetti. Kimsenin ülkesini  keyfi olarak terk etmeyeceğini bu sebeple onları ötekileştirmememiz gerektiğini, onların da insan olduğunu dolayısıyla bu ırkçı tutumun çok doğru olmadığını söyledi. Türklerin misafirperver olduğunu ve onların ülkemizde misafir olduğunun altını çizdi. Bize yakışanı yapmamız gerektiğini önemle vurguladı. Burada en dikkat çekici olanın ise Türkiye’nin yaptığı bir antlaşma olduğunu ve bununla birlikte  Türkiye’ nin sadece Avrupa’ dan gelenleri mülteci olarak kabul edeceğini dolayısıyla Suriye’ den gelenlerin mülteci değil misafir olduğunu ispatladı. Bizim de Türkiye olarak tüm insanların doğuştan var olan hak ve özgürlüklerini sağlamamız gerektiğini ifade etti.

Fotoğraf: Betül Özdemir

Panel, Francois Naucodie’ nin Yrd. Doç. Dr. Mesut Coşkun ve Gazeteci Yazar Mustafa Kemal Erdoğan’a plaketlerini taktim etmesiyle sona erdi.

Fotoğraf: Betül Özdemir
Fotoğraf: Betül Özdemir

yorum sayısı 974

Yorum yapmak için buraya tıklayın