MANŞET

Everything Ewerywhere All At Once Fırtına Gibi Geçti

Bu yıl 95’incisi düzenlenen Oscar Ödüllerinde Everything Ewerywhere All At Once filmi 11 dalda aday gösterilip 7 Akademik ödülün birden sahibi oldu.

IMDb puanı 8.0 olan Everything Ewerywhere All At Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) Filmi 95. Oscar gecesine damga vurdu. En iyi film, En iyi kadın oyuncu; Michelle Yeon , En iyi yönetmen; Daniel Kwan ve Daniel Scheinert, En iyi yardımcı kadın oyuncu; Jamie Lee Curtis, En iyi yardımcı erkek oyuncu; Ke Huy Quan, En iyi özgün senaryo ve en iyi film kurgusu rolüne layık görüldü.

Bağımsız Komedi-dram olan Everything Ewerywhere All At Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) izleyiciye dokunmayı hedeflemişti. Tüm etnik kökenlerden göçmen ailelere hitap eden bir film.

Başrollerini Michelle Yeoh,Ke Huy Quan ve Jamie Lee Curtis’in paylaştığı 2 Saat 19 dakikalık filmin konusu: Dünyayı kurtarması gereken bir kadının macera dolu hikayesini anlatıyor…

Evelyn, yıllar önce kocasıyla birlikte Çin’den Amerika’ya göç edip yeni bir hayata başlar. Aile hayatı ve işiyle sıradan bir yaşam süren Evelyn, kendisini bir anda dünyayı kurtarması gereken çılgın bir maceranın içinde bulur. Yaşayabileceği alternatif hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfeden Evelyn, bu süreçte evreni kurtaracak yegane gücün kendisinde olduğunu öğrenir.

Filmin prömiyeri 2022 yılının Mart ayında yapıldı. Yapılan yorumlar nedeni ile filmin popülaritesi arttı. Filmde izleyicilerin kendisiyle özdeşleştirebileceği üç kuşak var.

Everything Everywhere All at Once; çoklu evrenler temasını olay örgüsünün en merkezine alan, aynı zamanda aile, varoluşçuluk, nihilizm, göçmen yaşamı ve kültür çatışmaları gibi bir dizi toplumsal meseleyi de gündeme getiren bir yapımdır. Princeton Üniversitesi’nde Prof. Anne Anlin Cheng ( Amerikalı bir edebiyat bilgini ve kültür teorisyeni ) bununla ilgili, Washington Post’ta “Göçmen olmak parçalanmış bir çoklu evrende yaşamaktır” diye yazdı.

Muhabir: GÖKÇE BAYDAR