MANŞET Yerel Yönetim

Ev kurmak 50 bin TL’ye mal oluyor

Fotoğraf: Betül Özdemir

Yaz aylarının başlamasıyla düğün sezonu da açıldı. Dünya evine girmek isteyen gençler ise çarpıcı bir gerçekle de yüz yüze gelmek zorunda kalıyor. Enflasyonun artış gösterdiği bu dönemde, hem halkın cüzdanı hem de esnafın cebi ciddi manada etkileniyor. Düğün sezonunun başlaması ve döviz kurundaki artış, çeyiz paketlerinin fiyatında da yükselişle neden oldu. Döviz kurunun yükselişiyle piyasadaki fiyatlarda yüzde 30-40’lık bir dalgalanma meydana geldi. Bu dalgalanma ise tabi ki halkın cebine yansıyor. Sektör temsilcileri satışlara canlılık kazandırmak ve hayatlarını birleştirmek isteyen gençleri mağdur etmemek için bu miktarı yüzde 10 kadar aşağı çekmeye çalışıyor. Çünkü düğün demek ekonomik canlılık demek. Bir düğün merasimi sonucunda zücaciye, beyaz eşyacı, mobilyacı, kuyumcu vb. birçok esnaf hareketlenmeden ciddi manada etkilenmekte. Bu dönemdeki harcamalar ekonomiye katkı sağlasa da, pasta diliminin en büyük parçasını beyaz eşya ve ve mobilya sektörü alıyor. Ev kurmak isteyen çiftler yaklaşık 20 bin liralık beyaz eşya alışverişi yaparken, 30 bin liralık da mobilya alıyor. Böylelikle beyaz eşya ve mobilya anlamında bir ev kurmak yaklaşık 50 bin liraya mal oluyor. Bu durum da evlenmek isteyen gençleri korkutuyor.

Fotoğraf: Betül Özdemir

“İnsanlar Fiyatlardan  Dolayı  Mutlu Değil”

Geçmiş yıllara göre beyaz eşyada durgunluk olduğunu fakat geçmiş aylara göre kıyaslandığında seçim sonrasında bir hareketlilik yaşadıklarını belirten Altunay Beyaz Eşya ve Mobilya Alışveriş Mağazası Müdürü Ali Sayar, yardımcı olmalarına rağmen insanların fiyatlardan mutlu olmadığını söyledi. Sayar, “Geçmiş yıllara göre tabi ki bir durgunluk var ama geçtiğimiz aylara göre kıyaslarsak özellikle secim sonrası bir hareketlilik var. Düğün sezonunun açılmasından mütevellit artık insanlar çeyizlerini alıp biran önce de düğünleriyle ilgili sıkıntılarını gidermek istiyorlar. Dolayısıyla esnaf olarak bizlerde müşterimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Fakat insanlar mutlu değil. Çünkü bir düğün sahibi çeyiz alışverişi için geldiğinde minimum 12-13 bin TL’den aşağı çıkamıyor alışverişten ki bu fiyata ise sadece çeyiz paketi dâhil. Tabi ki ufak tefek kıpırdanmalar var. Örneğin buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinası alındığında küçük ev aletleri gibi hediyelerde bulunuyoruz.” konuşmalarında ifadelerine yer verdi”.

Fotoğraf: Betül Özdemir

“Çeyizlik Beyaz Eşya 20 Bin TL”

Beyaz eşya anlamında bir ev düzmenin maliyetinin yaklaşık 20 bin TL olduğunu belirten Sayar, “Beyaz eşya fiyatları ise 7,50 ila 8 bin arasında değişiyor fakat buna müşterinin tercih ettiği ürün de etki etmekte. Ortalama beyaz eşyalarda buzdolabı 2 bin TL, bulaşık makinası bin TL, çamaşır makinası bin 500 TL, ankastre bin 500 TL, mobilya 2 bin TL, yemek odası 2 bin TL ve oturma grubu ise 4 bin TL’den başlayan fiyatlarla müşterilerle buluşmakta. Yani müşterilerimiz minimum 12-13 bin TL, maksimum ise 20 bin TL çeyiz masrafı etmekte” dedi.

“Bu Yıl Küçük Bir Dalgalanma Var”

Çalkaya Ticaret İşletme Mağaza Müdürü Osman Paşa, yaz aylarının gelmesi ve düğün sezonunun açılmasıyla birlikte durgun olan işlerinin bir nebzede olsa hareketlendiğini söyledi. Paşa , “Yeni evlenecek olan çiftlerimiz mağazalara gelip düğün paketlerimiz içerisinde ki eşyalara bakıyor. Düğün paketlerimiz var. Her bütçeye uygun düğün paketlerimiz mevcut. İşlerimiz daha yeni yeni hareketlendi. Bunun en büyük sebebi ise az önce de dediğim gibi düğün sezonunun açılması ve insanların gün yüzüne çıkmasıyla piyasadaki durgunluk biraz olsun canlandı” dedi.

Fotoğraf: Betül Özdemir

“Topla Yıkamadılar, Dövizle mi Yıkacaklar”

Piyasadaki durgunluğun sebebinin insanların yaşadığı tedirginlikten kaynaklandığını dile getiren Paşa, “Tabi ki halkımıza yine de yansıyan yanları var. Yükselen dövizden dolayı Kur yükselişi nedeniyle fiyatlarda meydana gelen yükseliş cep yakıyor fakat esnaf olarak bunu minimuma indirmeye halkımıza destek olmaya çalışıyoruz. Bizi topla tüfekle yıkamadılar, dövizle mi yıkacaklar. Genel olarak esnaf satışları seçim ve enflasyonun yani dövizdeki artış etkiledi. Fakat seçim sonrası döviz kurundaki az da olsa düşüş piyasaya küçük bir haraketlilik kazandırdı. Yine de esnaf Merkez Bankasının yapacağı toplantı sonrası fiyatlarda bir nebze daha düşüş yaşanabileceği düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Betül Özdemir