Güncel Kültür-Yaşam MANŞET

Eşit ve Özgür Yaşamak İstiyoruz

Fotoğraf: Elmas Güven

‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin birçok yerinde  yürüyüşlerle kutlandı.

Etkinliklerin Giresun ayağında ise Kadın Meclisi ve Kadın Platformu öncülüğünde düzenlenen yürüyüş,  Debboy mevkiinden başlayarak Gazi Caddesi boyunca sloganlarla, şarkılarla ve kadınların destekleriyle gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Elmas Güven

Yürüyüş boyunca;  Özgecan Aslan, Emine Bulut, Rabia Naz Vatan, Güleda Cankel, Münevver Karabulut, Nadira Kadirov ve öldürülen diğer kadınlar anıldı. Ayrıca; kadına yönelik şiddete, ataerkil zihniyete, çocuk istismarına, emek sömürüsüne, erkek şiddetine karşı ve öldürülen kadınlar anısına atılan sloganlar da dikkat çekiciydi.

Giresun Atatürk Meydanında sona eren yürüyüşte; geçen sene İstanbul Esenyurtta boşanmak istediği eşi tarafından sokak ortasında öldürülen Şenay Akdoğan’ın annesi Şenel Koçaslan’ın gönderdiği mektup duygusal anlar yaşanmasına sebep oldu.

Fotoğraf: Elmas Güven

Şenay Koçaslan’ın satırları şu şekilde:

“Kurtulmak İçin Televizyona Çıksam Belki Beni Kurtarırlar”

 “Canım kızım Şenay’ım;

Benimde bir kızım olsun diye evlendi. Ama onu toprağa koydular. Hasan Akdoğan ile evlendikten sonra hayatı cehenneme döndü. Yavrum çok kurtulmak istedi. Ama kurtulamadı. ‘Kurtulmak için televizyona çıksam belki beni kurtarırlar’ diye söyledi. Şimdi cinayete kurban gitti. Evlat acısı çok zor, bildiğiniz gibi değil. Allah kimseye evlat acısı vermesin, yaşatmasın. Öldürülen kadınların katillerinin soy ismi mezar taşına yazılmasın. 6284 sayılı koruma kanunu uygulansın. Benim kızımın canını aldılar, başka kadınlar ölmesin, başka Şenaylar, başka Emine Bulutlar ölmesin.”

Fotoğraf: Elmas Güven

Etkinlik temsilcilerinden Sevinç Ongan ise günün önemine dair şu açıklamalarda bulundu:

“Kapitalizm Saldırılarını Arttırdıkça Ezilenlerin Direnişi Büyümektedir”

“Eşit ve özgür yaşamak istiyoruz. 1970’lerden bu yana uygulanan neoliberal politikalar her geçen gün saldırılarını arttırıyor. Tüm dünyada kadınları güvencesizliğe, işsizliğe, geri zihniyete ve cahilliğe daha çok mahkum etmeye çalışmaktadır. Kapitalizm saldırılarını arttırdıkça ezilenlerin direnişi büyümektedir. Özellikle kadınlar bu direniş içinde yerini almaktadır”

“AKP’nin Politikaları Kadına Yönelik Şiddeti Arttırmaktadır”

“Kadınlar dünyanın her yerinde mücadele etmektedir. Ülkemize baktığımızda ise AKP’nin politikaları kadına yönelik şiddeti arttırmaktadır. Her gün yüzlerce kadın evde, işte ve sokakta erkek şiddetine maruz kalmaktadır. Ya da şiddet tehdidi altında ölümle burun buruna yaşamlarını sürdürmektedir.  Kadınların hiçbir can güvenliğinin olmadığı böylesi bir atmosferde; kadına yönelik şiddeti önlemek yerine mevcut mekanizmaları dahi yok eden iktidar, erkek devlet şiddetinin boyutunu gözler önüne sermektedir”

 

Haber:  Selda Karademir

 

1 yorum

Yorum yapmak için buraya tıklayın