Güncel MANŞET Yerel Yönetim

Ereğli Sanayi Odası İki Aylık Durumunu Değerlendirdi

Fotoğraf: Cansu Sezgin

 Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanı Arslan Keleş, Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu ve bazı meclis üyelerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında “Davamız Ereğli davasıdır” diyerek Ereğli menfaatleri doğrultusunda her türlü görüşe açık olduklarını dile getirdi. Devamında; ‘’Bizler basının gücüne inanıp, sizlerle birlikte şehrimizi daha iyi duruma getirebileceğimizi düşündüğümüz çalışma arkadaşlarımızsınız.’’ diyerek basın ve TSO’nun birbirini bütünleyici konumda olduğunu vurguladı.

Tü Fotoğraf: Cansu Sezgin

Keleş, ‘’Tüm basınımız, tüm basın mensubu arkadaşlarımızla bugüne kadar olan süreçte birine daha yakın, birine daha uzak değil, herkese eşit mesafede olmayı amaç ve ilke edinen bir yönetim anlayışına sahibiz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Bütün üye arkadaşlarım ve ben şehrin sorunlarını birlikte çözmeye talibiz. Davamız Ereğli menfaatleri. Ereğli menfaatlerini nasıl yukarı çıkarabiliyorsak, bu amaç doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz.’’ ifadeleriyle de hem amaçlarını hem de eşitlikten yana olduğunu belirtti. Ayrıca her şeyi sil baştan değiştirdikleri hususunda da; “Odanın içindeki her şeyi değiştirmeye çalışıyoruz. Kullandığımız yazılım programlarından tutun internet ağına kadar her şeye dokunmaya çalışıyoruz. Çünkü daha iyisini daha iyi fiyata daha uygun fiyata yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Keleş toplantının ilerleyen aşamalarında TSO ie ilgili; “Bildiğiniz gibi Ereğli TSO 7 meslek grubundan oluşuyor. Her meslek grubunun kendi içerisinde komite adı verdiğimiz odak grubu gerçekleştirdik. Bu komite toplantılarından çok iyi sonuçlar çıktı. Bunlarla ilgili olarak ilk aksiyonumuzu inşaat grubunda aldık. TÜYAB’ta düzenlenen inşaat fuarına- daha önceki yıllarda da olduğu gibi- katıldık.’’ bilgilendirmelerde  bulundu.

Fotoğraf: Cansu Sezgin

   “Ereğli’de İhracat Atağı Yapacağız”

Keleş Ereğli’ deki ihracat hakkında; ‘’Odadaki çevreyi değiştirmek istiyoruz. Hem  dışardaki çevreyi hem de iş yapış çevremizi değiştirmek istiyoruz. Bunu nasıl yapacağız? Ereğli’de ihracat atağı yapacağız. Ereğli bir ihracat şehri. Zaten ihracat  gibi bir gücümüz var Erdemir ve Boru fabrikalarımız olmak üzere. Bunları arttıracağız. Buna bağlı olarak Ekonomi Bakanlığı’na bir proje yazıyoruz. Ereğli’yi rekabette, ihracatta güçlü bir hale getireceğiz.İki hafta önce Trabzon’da TOBB’un emekli sandığının delege seçimlerine katıldık. Gücümüzü bölgede göstermek istedik. Çünkü bugüne kadar Zonguldak ve Ereğli birbirinden bağımsız çalışmış fakat sonuç alamamışız. TOBB(Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)’un kurumlarında yer alabilmek için birlikte bir güç olmamız gerekiyordu. Bununla beraber olarak ta bölgemizdeki Ticaret Odalarıyla istişare toplantılarına başladık. İlk olarak Zonguldak’ta yaptık aynı zamanda Akçakoca TSO’da bizimle beraberdi. İkincisini ise Ereğli’de gerçekleştirdik. Sorunlarımızı içeren bir dosya hazırlıyoruz. Bunun içinde ikinci ev sahipliğini biz yaptık ve çok ciddi sonuç alabileceğimiz biz çalışma içerisindeyiz.’’

 “Biz Bir Adım Öne Geçtik”

‘’Samsun TSO,Ordu TSO, Trabzon TSO ve Rize TSO’nı ziyaret ederek biz bir adım öne geçtik. Bunlarla olan ilişkilerimizi üst düzeyde tutarak karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Neden yapıyoruz bunu? Odamızı daha iyi yerlere getirebilmek için. Bizi tanımasını istiyoruz. Bugüne kadar olan Ereğli TSO’na olan bakışı da değiştirmek istiyoruz. Bu konuda TOBB’ta Doğu Karadeniz büyük bir güç. Aynı şekilde biz de bu güçten Batı Karadeniz olarak faydalanmak istiyoruz. Gücümüzü arttırmak için bu birlikteliğe ihtiyacımız var. Diğer taraftan kardeş odamız var, Körfez TSO. Geçen hafta bizi ziyaret ettiler. Beraber istişarelerde bulunduk. Ülkenin ve şehirlerimizin ekonomik durumlarını karşılıklı konuştuk. Bunun da ötesinde hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere Ereğli TSO’ya kardeş odalar edinme projesine başladık.Görüşmeler yaptığımız üç ülke üç te yurt içinden oda var. Bunu turistik amaçla değil de karşılıklı ticaret hacmini artırabilme amaçlı yapmaya çalışıyoruz. Amacımız iş yapabilmek, iş yapma gücümüzü arttırabilmek.” konularına değindi.

Amacımız Odamızı A Akredite Yapabilmek”

Keleş ‘’TOBB’un kendine yönelik bir akreditasyon sistemi var; A,B,C ya da akredite değilsiniz şeklinde. Bununla beraber odamız B akredite. Amacımız odamızı A akredite oda yapabilmek. Bunun için de hedef zamanımız 2020 yılı. A akredite olursanız da TOBB tarafından tanınıyorsunuz. Biz de bunun için planlarımızı yaptık. Başarılı olacağımıza inanıyoruz. İlerleyen haftalarda bizi oy veren vermeyen herkesi yerinde ziyaret edeceğiz. Aksaklıklar muhakkak olacaktır ama bunları söylemekte fayda var kimse kırılmasın. Herkesin iş yerine gidip bir bardak çayını içmeyi planlıyoruz. Bu bize bir şey kaybettirmez, bu bize çok şey kazandırır. Çok güzel fikirler çıkacaktır ortaya. Her konuya çözüm bulmaya çalışıyoruz. Gayet de iyi dinamik ve sonuç odaklı çalışan bir gruba sahibiz. Bundan ötürü de arkadaşlarıma tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Ülkemizde yeni hükümet sistemine başlandı. Umarım hayırlı olur. Bu yeni sistemle beraber çok iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Ülkede bir kriz havası var gibi gösterilmeye çalışılıyor. Evet ekonomik anlamda bir sıkıntı var ama bunlar kısa zamanda aşılacaktır diye düşünüyorum. ’’  konuşmasını bu sözlerle  noktalayarak gelen soruları yanıtladı.