Sağlık Üniversiteden Haberler

“Engelli Bireylerle Doğru İletişim ve Davranış Eğitimi” Konferansı Gerçekleşti

Üniversitemiz Engelli Öğrenci Birimi, Giresun Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü ile Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğünün birlikte düzenledikleri ve Engelli, Aile, Toplum İletişimi ve Eğitimi Danışmanı Adem KUYUMCU’nun konuşmacı olarak katıldığı “Engelli Bireylerle Doğru İletişim ve Davranış Eğitimi” başlıklı konferans, 20 Şubat 2017 Pazartesi günü saat 14:00’da, Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Üniversitemiz Engelli Öğrenci Birimi Müdürü Yrd. Doç. Dr Binnur YILDIRIM HACIİBRAHİMOĞLU yaptı.

Türkiye ve Dünya’daki engelli bireylerle ilgili bazı sayısal verileri aktaran Sayın HACIİBRAHİMOĞLU, hayatın bir çok alanında sıkıntı yaşayan engelli bireylerin eğitim kurumlarında da yaşadıkları sorunlara değinerek konuşmasını sürdürdü.

Dünya’da yaklaşık 1 milyar engelli nüfusun bulunduğunu, Türkiye’de ise bu sayının yaklaşık 5 milyon civarında olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr Binnur YILDIRIM HACIİBRAHİMOĞLU “azim ve yaşama sevinciyle dolu bu insanlarımızın seslerine kulak vermek, onları sevgi ve anlayışla kucaklamak hepimizin sosyal, ahlaki ve vicdani sorumluluğudur” diyerek, herkesin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğini ifade etti.

Giresun Üniversitesi Engelli Birimi olarak, kendilerini her konuda destek verdikleri için Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN’a teşekkür ederek konuşmasını bitiren Sayın HACIİBRAHİMOĞLU’ndan sonra Giresun Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Osman ŞEYRANLIOĞLU söz aldı.

Kulüp olarak yaptıkları çalışmalar hakkında kısa bilgiler veren Sayın ŞEYRANLIOĞLU “Engellilere her alanda engel var. Engelliler hakkında hiçbir şey merak edilmiyor. Bu bağlamda yaptığımız anket sonuçlarında görülüyor ki engelli sorunları mimari, ailevi ve ötekileştirme olarak 3 grupta toparlanıyor” diyerek karşılaştıkları sorunları da dinleyenlere aktardı.

Daha sonra kürsüye çıkan Giresun İl Milli Eğitim Müdürü Necati AKKURT, Milli Eğitim Müdürlüğünün hizmetlerinden söz ederek, otizmli, zihinsel ve işitme engelli yaklaşık 1500 öğrencinin eğitim hizmeti aldığını söyledi. 1200 öğrencinin de kaynaştırma ve rehabilitasyon hizmeti aldığına değinen Necati AKKURT, bu öğrencilerin masraflarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılandığını ve bu öğrencilere hayat boyu eğitim verebilmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Programa, “Engelli Bireylerle Doğru İletişim ve Davranış Eğitimi” başlıklı sunumu yapmak için katılan Engelli, Aile, Toplum İletişimi ve Eğitimi Danışmanı Adem KUYUMCU, engelli bir birey olarak kendi hayatı üzerinden verdiği birçok örnekle, engellilerin yaşadıkları veya yaşayabileceği zorluklara dikkat çekti.

Engellilerle ilgili yanlış bilinen ve bilinmeyen bazı huşulara değinerek konuşmasını sürdüren Sayın KUYUMCU slayt eşliğinde sürdürdüğü sunumunda, engellilerin kaldırımda yürürken, bir mağazada alış veriş yaparken, araba park ederken veya herhangi bir hizmeti alırken/almaya çalışırken karşılaştıkları zorlukları, haksızlıkları çeşitli fotoğraflarla gösterdi. Yerel yönetimlerin özellikle son yıllarda engellilere yönelik yapılan çalışmalara verdikleri destekten ve bunun öneminden bahseden Adem KUYUMCU, engellilere yardım ederken insanların hassas olmaları gerektiğini, bazen çok iyi niyetli yapılan yardımların doğru iletişim yolu seçilmediği için engelli vatandaşları kırabileceğini söyledi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. M. Serkan SOYLU, İl Milli Eğitim Müdürü Necati AKKURT, Üniversitemiz akademik ve idari personeli, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda öğrencinin katıldığı program sonunda Sayın Adem KUYUMCU’ ya plaketini İl Milli Eğitim Müdürü Necati AKKURT takdim etti.

[huge_it_slider id=”19″]

 Kaynak: Giresun Üniversitesi  | Detaylı Bilgi için Tıklayınız