MANŞET

Elazığ’da Roma Dönemine Ait Mozaik

Elazığ merkeze bağlı Salkaya köyünde bir bahçe sahibinin fidan dikmek için açtığı çukurda bulunan Roma dönemine ait olan taban mozaik alanı 84 metrekareye yayıldı.

Elazığ şehir merkezine 14 km uzaklıkta bulunan Salkaya köyünde, bir çiftçi tarlasına fidan dikmek için kazdığı çukurlarda çeşitli desenlerin yer aldığı mozaik yapıyı fark etti.
Tarla sahibinin, durumu Elazığ Müze Müdürlüğü ile Jandarmaya bildirmesiyle bölgede yapılan inceleme sonucunda Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen tarihi bir yapının taban mozaikleri olduğu tespit edildi.
Kültür ve Turizim Bakanlığı koordinesinde Elazığ Müze Müdürlüğü tarafından kazı ve kurtarma çalışmaları başlatıldı.
Elazığ’da bulunan ilk taban mozaiği olduğuna dikkat çeken Elazığ Etnografya ve Arkeoloji Müzesi Müdürü Ziya Kılınç, ’’Bu mozaiğinin benzerlerinin olup olmadığına dair çalışmalarımız halen devam ediyor. Muhtemelen önümüzdeki yıl da bu çalışmalar devam edecektir” dedi.
Kazı ve Kurtarma çalışmaları neticesinde mozaik alanı 84 metrekareye yayılarak genişletildi.
Mozaiğin etrafında duvarların olduğu bir alanın da ortaya çıktığını ifade eden Müze Müdürü Ziya Kılınç, “1 Ağustos tarihinde kazı çalışmalarına başladık. Başladığımız kazı çalışmaları yaklaşık 3 buçuk aydır devam ediyor. Biz mozaiğin bulunduğu alanda ilk etapta 5’e 10 bir açma karolajladık ve bu açma içerisinde mozaiği kazmaya başladık. Mozaik alanının devam ettiğini görünce bu açmalar genişledi. Bugün itibariyle mozaik alanı, 84 metrekare alanda serili bir taban mozaiği, etrafında duvarların olduğu bir alan ortaya çıktı. Bu duvarların ne olduğunu öğrenmek için kazı alanını muhtemelen önümüzdeki yıl da genişleteceğiz. Burada büyük bir Zeugma’daki ya da Halepli Bahçedeki gibi bir alanı varsa burası muhtemelen kamulaştırılıp bir mozaik müzesine dönüştürülecek. Tek parça mozaik ise bunu yine Diyarbakır merkez bölge laboratuvarından restoratörlerin yardımıyla müzeye taşıyacağız. Ve müzede sergileyeceğiz. Şuanda yaptığımız çalışma, bu mozaiğinin benzerlerinin olup olmadığına dair çalışma ve halen devam ediyor. Muhtemelen önümüzdeki yıl da bu çalışmalar devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Gökçe BAYDAR