Güncel MANŞET

Ekrem İmamoğlu ve  Kemal Kılıçdaroğlu Samsun’da

Fotoğraf: Sözcü

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100.yıldönümünde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Samsun’da gençlerle buluştu.

Ekrem İmamoğlu, gençlerle yapılan toplantıda şu ifadeleri kullandı:

“Söz Sahibi Olmak Sadece Siyaset Yapmak Değildir”

“Bu kadar yeni nesil yetişen bir şehirde, bir ülkede mutlak söz sahibi olmalısınız. Söz sahibi olmak sadece siyaset yapmak anlamına gelmiyor. İyi bir öğrenci olmak, iyi bir meslek sahibi olmak, olduğunuz mesleği en iyi şekilde yapmakta bu sürecin en önemli, en değerli aşamalarıdır. Yarınlarda siyaset yapmak istediğiniz siyasi partilerin varlığını istiyorsanız;  hangi parti olduğu önemli değil. Bu demokrasi mücadelesine destek olmalısınız. Bu bir seçimin meşruluğunu yok etme çabasına karşı verilen bir mücadele olacaktır. Aynı zamanda, siyasi partilerin varlığı ve yokluğu mücadelesidir. Türkiye’de siyasi ortamların hak ve özgürlüklerle aynı paralelde yürümesi adına bir yaşam hayal ediyorsak; bu seçimin sadece İBB seçimi değil, aynı zamanda demokrasi mücadelesi olduğunu unutmamalıyız. Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiştir. Ama üzerine demokrasi inşa edilmeseydi, tek başına Cumhuriyet’in bir anlamı olmazdı.”

İmamoğlu, seçim süresinde çocuklarla ilgili yaşadığı bir anıyı da anlatarak dikkatleri üzerine çekti:

“Çocuklar, Geleceği Hissediyor”

“Diyeceksiniz ki çocukların oy hakkı var mı? Seçim otobüsünün önünü kesen bir erkek çocuğu,  babasının elinden çekip otobüsün kapısını açtırarak bana sarıldı. Birbirimize sarıldık. Baba hiçbir şey diyemiyor. Çocuğu ne diyorsa onu yapıyor. Seçim oldu ve bitti. Bir süre sonra Beyoğlu’nda o çocuğun babasıyla karşılaştık. Çocuğunu hatırlayıp hatırlamadığımı sordu. ‘Hatırlıyorum’ dedim. Otobüsün önünü kesmişti ve özel bir andı. Baba: ‘Ben, X partiliyim’ dedi. Çocuğu, 31 Mart günü babasıyla oy kullanmaya gitmiş. Yasak olmasına rağmen kabine de girmiş ve babasına:  ‘Benim yanımda Ekrem İmamoğlu’na oy vereceksin’ demiş ve oyu verdirmiş. Çocukların yüreği inanılmaz. Sanki geleceği hissediyor, gelecekle ilgili ışık ve umut istiyor. Ben o çocuklara moral verebilmişsem ne mutlu bana.”

İmamoğlu, son olarak gençlere seslendi:

“Bu Seçimin Kahramanı Gençler Olacak”

“İnanılmazdı. Çok sahiplendiler. Siyaset üstü sahiplendiler. Gençler, Türkiye’nin her yerinden yürekten destek olmak için çaba içerisindeler. Bunu yürekten yaşıyorum. Gençlerin bu heyecanı, bu ülkenin geleceğine dair demokrasinin ne kadar önemli olduğunun da bir işareti. Türkiye’nin geleceğinde hiçbir genç dönüp bir kişiden talimat almak istemez. Çünkü her gencin çok önemli fikirleri var. Gençlerin bu yüreklerini, bağımsızlıklarını, özgürlüklerini ve özgün hallerini;  yaşamı, biçimi, giyimi, kuşamı ne olursa olsun, Türkiye’ye değer katacak bir şekilde sürece katılmaları gerekmektedir. Bunun zeminini hazırlamak adına gençler artık kendilerini ortaya koymuştur. Bu seçimin kahramanı gençler olacak. Her şey çok güzel olacak.”

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasından sonra sözü devralan Kemal Kılıçdaroğlu ise şu konuların üzerinde durdu:

“Atatürk Bu Ülkeyi Sadece Gençlere Emanet Etmiştir”

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi sadece ve sadece bu ülkenin gençlerine emanet etmiştir.Bu ülkenin demokrat gençleri, hangi görüşte olursa olsun belli konularda ortak payda oluşturmalı. Nedir bu? Cumhuriyet’tir. Demokrasiye sahip çıkmaktır. Yönetici kadrosunda olan kişilerin harcadığı her kuruşun hesabını milletine vermektir, kul hakkı yememektir. Bir kul hakkı yenmiştir. O kul hakkını İstanbullular, Ekrem İmamoğlu’na yeniden teslim edecektir.”

Fotoğraf: Sözcü

Haber: İlker Polat