Güncel Kültür-Yaşam MANŞET Sağlık

Dumlupınar İlkokulundan Kan Bağışına Destek

Kızılay haftası kapsamında Dumlupınar İlkokulu öğrencileri kan bağışının önemine dikkat çekmek için sosyal sorumluluk projesi başlattı.

Tirebolu Kaymakamı Salih Yüce’nin de katıldığı etkinlikte;  öğrenciler kan bağışı konusunda  farkındalık yaratmak için, sınıf öğretmenleri Dilek Karadağ ile birlikte  Tirebolu  İlçe Jandarma Komutanlığı’nın önünde toplanarak, kan vermek üzere Kızılay aracının bulunduğu alana ilerlediler.

Fotoğraf: Nilüfer Mamadova

Devamında; Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Derya Esenyılmaz, kan bağışı hakkında sorularımızı yanıtladı:

Fotoğraf: Nilüfer Mamadova

Kan bağışı gibi büyük bir sorumluluğun ilkokul öğrencileriyle ilişkisi nedir ?

Öğrencilerin topluma hizmet programı projesi vardı. Onlar bize ulaştılar ve sonra dedik ki: “Öğretmenlerimizi, velilerimizi, çocuklarımızı hepsini bilinçlendirelim.” Kan bağışına yönlendirelim istedik. Onlarda proje çalışması yaptılar. Çocuklarımız aracılığı ile velilerimize bir davetiye gönderdik. “Kimler kan bağışına katılmak ister?” diye. Okulumuzdan, öğretmenlerimizden katılmak isteyenler, kan bağışına bugün davet edildi. Amaç, toplumda bir kan bağışı bilincini oluşturmak ve bu konuda çocuklarımızın da katkı sağlamasında onlara vesile olmak.

‘Tek Görevimiz Kan Bağışı Etkinliği Yapmak ve Kan Bağışı Almak’

Kan bağışı dışında yürüttüğünüz başka projeler de var mı ?

Biz Kızılay’ın kan hizmetleriyiz. Tek görevimiz kan bağışı etkinliği yapmak ve kan bağışı almak. Çünkü amacımız hastanede kan ihtiyacını karşılamak. Sağlık Bakanlığı ve Kızılay’ın bir protokolü var. 2005 yılında bir projeye başlandı. Ulusal Güvenlik Kan Temini Projesi. Amaç, insanlar yakınları için hastanede kan aramasınlar. Artık Hastanelerde kan alma olayı kaldırıldı. Tüm Türkiye’de sadece 27 hastanenin kan alma yetkisi var. Onun dışındaki tüm hastaneler önce bizden kan talep ederler. Bizim elimizde yoksa hastaneden kan isterler. Şu anda ülkenin yaklaşık %90 kan ihtiyacını Kızılay karşılıyor. Bizde bugün burada ne kadar çok kan bağışı toplarsak, yarın o kadar çok hastanın kan ihtiyacını karşılamış olacağız.

Kök hücre bağışına talep nedir ?

Kök hücre için de gelen kan bağışçılarımız oluyor. Bazen yönlendirme yapıyoruz. Sosyal medyadan duymuşsa bilgilendirme yapıyoruz. İsteyenler kök hücre naklini duymuşsa birkaç gün içerisinde aday olabiliyorlar.

Haber: Nihal Kılıç