Güncel gunimedya MANŞET Üniversiteden Haberler

Dokuz8 Akademi gazetecilerle ve öğrencilerle buluştu

Dokuz8 Haber, Karadeniz’de 2. sini düzenlediği “Hak Temelli Yeni Medya” eğitim programını Samsun’da gerçekleştirdi. Karadeniz bölgesinden yerel ve ulusal gazetelerden katılımcıların yanı sıra Tirebolu İletişim Fakültesi öğrencileri de katılım sağladı.

Samsun’un İlkadım ilçesinde 6-8 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen programda dijital dönüşüm, video haberciliği, veri doğrulama, hak odaklı habercilik vb. gazetecilik mesleğine ilişkin çeşitli konular alanında uzman kişiler tarafından katılımcılara sunuldu. Dokuz8 Haber Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Biçici ve ekibi bu tür eğitimlerin devamının geleceğini ifade ederek “Ayda ortalama 20 kişiye yüz yüze ulaşmanın yanı sıra uzaktan eğitimlerle yüzlerce değil binlerce kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Bu sayede Dokuz8’in bir okul işlevi göreceğini belirten Biçici, pek çok genç gazeteci adayına mesleği öğrenme imkanı sunduğunu açıkladı.

Fotoğraf: Merve Dilmeç

Dokuz8 Akademi nedir?
Biçici “Dokuz8 Haber” kurulduğu andan itibaren kendi zeminini kendisi inşa eden bir platform olmaya özen gösterdi. Bugün gelinen noktada araştırmacı gazetecilikten veri gazeteciliğine kadar geniş bir skalada gazeteciliği sistematik olarak sürdüren bir platform haline geldi. dokuz8 bugüne kadar 87 eğitimi hayata geçirdi bu eğitimlere yaklaşık 900’ü öğrenci olmak üzere 3 bin kişi katılım sağladı. Dokuz8 Haber’in kaynağında bu eğitimler yatıyor çünkü eğitime katılanların bine yakını bizim haber ağlarımızda toplanmış durumda. Sadece Karadeniz ağında 100’e yakın insan var. Bu eğitimlere katılan insanlar kendi bölgelerinde gelişme ve haberleri eğitimde öğrendikleri çerçevede gruplara atıyor ve haber merkezimizin üyeleri doğruluğunu teyit ettikten sonra birden fazla dilde dönüştürüp yayınlıyor.”

Dokuz8 Akademi neyi amaçlıyor?
Mesleki eğitimle saha arasında bir kopukluk olduğuna değinen Biçici, gerçekleştirilen bu eğitimlerle medyanın yeniden inşasını ve toplumun haber alma ihtiyacını eksiksiz bir biçimde sağlanmasını ve bunun yanında yurttaş haberciliğinin varlığını korumayı hedeflediğini söyleyerek “Belki de Dokuz8, geniş kitlelere hitap eden Türkiye’nin en büyük ulusal haber ajansına dönüşecek. Dokuz8 Haber yurttaş haberciliği anlamaya yönelik alan ve saha araştırmaları yaparak hayata geçti, pek çok toplantı ve konferans organize etti. Biz alanı anlamaya çalışan, üretilen o verilerle eğitim şeritlerini güncelleyen ve kendi haber ağını bizzat örgütleyen aynı zamanda da bu haber ağlarını geliştirmeye devam eden bir politika izledik” dedi.

Kimler katılabilir?
Her ay düzenli olarak bölgelerde yapılması hedeflenen eğitime Gazeteci ve Gazeteci Adayları, STK (Sivil Toplum Kuruluşları) temsilcileri, Sosyal Hareket Sendikalar Emek ve Meslek Örgütleri temsilcileri ve yurttaş gazetecilik yapan her birey yüz yüze bu eğitimlere katılım sağlayabileceği gibi online yapılan eğitimlere de Zoom üzerinden katılım sağlayabilecekler.

 

Haber: Elif Nur Gümüş