anasayfa Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET

Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuku Ordu’da masaya yatırıldı

AYFER TUNÇDEDE

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından düzenlenen Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuku Çalıştaylarının üçüncüsü 6 Ekimde Ordu’da gerçekleştirildi.

7 bölgede gerçekleştirilmesi planlanan çalıştaylar dizinin üçüncüsü Ordu’da gerçekleştirildi. Akademisyenler, üniversite öğrencileri, hukukçular ve gazetecilerin katılımıyla Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuk Çalıştayı kapsamında bulunan çözüm önerileri bekleyen sorunlar tartışıldı.

Ordu’da Radissan Blu Otelde düzenlenen çalıştayda Basın İlan Kurumu Ordu şube müdürü İbrahim Ortatepe, hızla gelişen ve değişen teknoloji beraberinde bazı sorunları getirdiğini ifade etti. Ortatepe, “Her şeyin hızla değişip dönüştüğü bu süreçte kitle iletişim araçlarından oluşan medya da bu değişim ve dönüşümden etkilenmektedir. İşte bu çalıştayda temelde amaçlanan, bilgiyi üreten ve oluşturan sağlayıcılarla yayan gençlerin doğru bilgi ve ‘Hakikat Haberciliği’ ekseninde nasıl buluşabileceğinin yolları aramaktır” dedi.

AYFER TUNÇDEDE

Diğer katılımcılardan Doç. Dr. Turgay Yerlikaya Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuku Durum Analizi ile Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuku Stratejikler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Yerlikaya, “Dijital ortamların yarattığı olumsuz yapılar için bir mekanizmanın olması bunlar regüle etmesi ve hukuksal bir düzenleme yapılması gerekir. Devletin bu konularda kapasiteyi artırması ve denetimlemesi gerekmektedir” dedi. Yerlikaya, en önemlisi bunu parlamentoda tartışıyoruz ve bunlara yasal düzenlemelerle regüle etmek yani belli hukuk düzenlemelerin getirilmesidir ifadelerini kullandı. Bu düzen eksikliğinin birçok alanda haksızlığı beraberinde getirdiğini vurguladı.

Av. Sezgin Tunç ise Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuk Öneri Geliştirme konularında sunumlar gerçekleştirdi. Tunç, internetin tarihsel gelişimi ve sosyal alanlarda yapılan hak ihlallerine değindi. Teknolojinin getirdiği birçok yeniliklerin yanında aynı şekilde hukuksal düzenlemelerin getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Çalıştayın sonraki kısımları Diyarbakır’ da 12-14 Ekim,Antalya’da 19-21 Ekim, İzmir’de 02-04 Kasım ve İstanbul’da 16-18 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 

AYFER TUNÇDEDE

MUHABİR: Ayfer Tunçdede