Eğitim Kültür-Yaşam MANŞET

Çukurova Üniversitesi’nden “Genç İletişimciler Kongresi”

Hilal Kantaş
Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleşen kongreye, onur konuğu olarak  Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi ve yedi farklı üniversiteden gelen öğretim üyeleri, 76 katılımcı, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.
Fotoğraf: Hilal Kantaş

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kongrenin açılış konuşmasını kongre başkanı Doç. Dr. İlker Özdemir yaptı. Doç. Dr. İlker Özdemir, 4.sınıf öğrencilerinin mezuniyet projeleri kapsamında, memleketin iyi fikirlere ihtiyacı olduğunu düşünerek bir öğrenci kongresi düzenleme fikriyle yola çıktılarını belirterek, kongreye destek veren; fakülte yönetimi, Adana, Çukurova, Seyhan ve Sarıçam Belediyeleri başta olmak üzere, Güre Reklamcılar Derneği, Çukurova Öğretim Elemanları Derneği, Refleks Gazetesi, Halil Avcı, Çukurova Sanat Girişim, Ygs Akademi ve Yeni Uğur’ a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Fotoğraf:Hilal Kantaş

 Özdemir; “Kongre Öğrencilerin Eseri”

Doç. Dr. Özdemir “30 kişilik bir ekiple kongreyi gerçekleştireceğimize inandık. İyi bir bilim kurulu oluşturduk. Gelen bildiriler iki hakemli bir süreçten geçti. Bilim kurulu tarafından, sinema ve belgesel, kişilerarası iletişim ve sosyal medya, televizyon ve şiddet başlığı altında diziler, kent, kimlik ve iletişim, hak haberciliği ve yerel basın, mülteci haberlerinin incelenmesi, film türleri ve film analizi, toplumsal cinsiyet, önyargı ve cinsiyetçilik, yeni medya, siyasal iletişim ve medya, dijital çağda denetim ve sansür, gazetecilik, medya ortamında etik bir sorun olarak yalan başlığı altında 64 bildiri onaylandı.” diyerek kongrenin öğrencilerin eseri olduğunu belirtti.
Hilal Kantaş

Prof. Dr. Çubukçu; “Genç İletişimciler Kongresini Düzenlemenin Gururunu Yaşıyoruz”

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Çubukçu ’da, Çukurova Genç İletişimciler Kongresini düzenlemenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Prof. Dr. Çubukçu; “İletişim çağı olarak nitelendirilen 21.yüzyılda teknoloji alanında olduğu gibi iletişim araçlarında da hızlı bir gelişme yaşanıyor. Gelişen iletişim çağı toplumun tüm kesimlerine yayılarak, yaşam pratiğine dönüşüyor. Kısacası iletişim teknolojileri için bilgiyi nasıl işlediğimiz, toplumun algıları ve bireylerin düşünme sistemleri belirleyici olmaktadır. Düşünsel süreçlerimizin nasıl bilişsel  süreçlere dönüştüğü toplumun değil, daha çok iletişimcilerin düşünmesi gereken bir süreç. Bunun bir göstergesi olarak bu kongrede konular tartışılarak yanıtlar bulunacak. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde kongrenin anlamlı olmasını dileyerek, başta onur konuğumuz Prof. Dr. Korkmaz Alemdar olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederim” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.
Fotoğraf: Hilal Kantaş
Daha sonra kongrenin onur konuğu  Prof. Dr. Korkmaz Alemdar “Basın Özgürlüğü “konusunda sunum yaptı. Ardından verilen kokteyl ile beraber oturumlara geçildi. İki gün süren kongrede öğrenciler hazırladıkları bildirilerini sundular.
Fotoğraf: Hilal Kantaş
Hilal Kantaş
Hilal Kantaş