anasayfa çevre Güncel gunimedya MANŞET

Çöp depolama alanı gidiyor, sosyal alan geliyor

Rize’nin Pazar ilçesinde bulunan çöp depolama alanı, sosyal alana dönüştürülüyor. 3 ay önce alınan karar için çalışmalar başlatıldı. 

Hemşin organik tarım havzası girişinde bulunan 25 bin metrekarelik çöp depolama alanının çalışmaları başlatıldı. Temizlenmesi tamamlanan alana yürüyüş, dinlenme, spor tesisleri, park ve sosyal tesisler yapılması planlanıyor.

Doğu Karadeniz’de bir dönem katı atıkların düzensiz bertaraf edilmesi ile oluşan kirlilik 4 yıl önce gelen karar ile durduruldu. Vadi, dere ve yol kenarlarında oluşan kirli alanların eski haline döndürülmesi için çalışmalar başlatıldı. Pazar ilçesinde bulunan depolama alanının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından alınan kararla kapatıldığı öğrenildi. Pazar Kaymakamı Mustafa Akın “Organik tarım vadisinin girişinde böyle kötü bir manzaranın olması uygun değildi. Çöplerden arındırılarak sosyal alana dönüştürülecek” ifadelerini kullandı.3 ay önce ciddi bir işbirliği ile çalışma başlatıldığını belirten Kaymakam Akın, “Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Osman Üçüncü hocamızın teknik raporu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Pazar Belediyesi, Devlet Su İşleri’nin teknik elemanları ve kaymakamlığımızla birlikte burada bir proje uygulama alanı oluşturdu” şeklinde sözlerine devam etti. Rize-Artvin Havalimanı’nın açılmasının ardından ziyaretçinin arttığını ifadelerine ekleyen Akın, alanın sosyal alana dönüştürülmesinin daha sağlıklı olacağını belirtti.

Muhabir: Yaren Sude Fidan