MANŞET

CHP’de Değişim Kurultayı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 38. Olağan Kurultayı, Ankara’da toplandı. Mayıs ayında kaybedilen Genel seçim sonrası ‘değişim’ sloganlarıyla gidilen kurultayın ilk gününde yeni Genel Başkan seçildi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ankara’da toplanan 38. Olağan Kurultayının ilk gününde Genel Başkanlık koltuğunun yeni dönemdeki sahibi belli oldu. Ana Muhalefet Partisine liderlik edecek isim, değişim talebini temsil eden Özgür Özel oldu.
Özel, gün boyu devam eden konuşmalar, atışmalar ve ilk tur oylama neticesinde 682 delegenin oyunu aldı. Kılıçdaroğlu’na ise 664 delege destek verdi. 18 geçersiz oy çıktı. Genel Başkan seçilmek için salt çoğunluk olan 684 oy gerekiyordu.
Bu sonuçlar üzerine seçim 2. tura kaldı. 

Gece yarısından sonra yapılan 2. tur neticesinde oylarını 812’ye yükselten Özgür Özel partinin 8. lideri ilan edildi . İkinci turda Kılıçdaroğlu’nun oyu 536’da kaldı.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2010’da başlayan CHP Genel Başkanlığı dönemi sona erdi.
Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde ilk kez bir Kurultayda Genel Başkan değişimi yapıldı .Nihai sonuçları, Kurultay Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun duyurmasının ardından Özgür Özel, partinin yeni genel başkanı sıfatıyla bir teşekkür konuşması yaptı. Özel, “1366 delegemizin tamamının bana oy vermiş kabul ediyor, hepsine teşekkür ediyorum. Bu zafer bir adayın, bir ekibin değil, tüm Cumhuriyet Halk Partililerindir. Bundan sonra hep beraber büyük zaferler kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Yeni Genel Başkanımız
Özgür Özel’i kutluyor, başarılar diliyorum”.

Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci tur sonuçlarının açıklanmasını beklemeden salondan kurultay salonundan ayrılarak evine geçti. Özgür Özel’in yeni Genel Başkan ilan edilmesi üzerine Twitter hesabından tebrik mesajı paylaştı. Mesajında şunları söyledi: “Büyük Önderimiz Atatürk’ün emanetini, bugüne kadar onurla taşıdım. Ve bugün, kurultay delegelerimizin verdiği kararla, Genel Başkanlık görevine veda ediyorum. Bugüne kadar mücadelemize omuz veren herkese teşekkür ederim. Genel Başkanlık görevine seçilen yeni Genel Başkanımız Özgür Özel’i kutluyor, başarılar diliyorum” dedi.

Muhabir :Emir Morkoç