Güncel MANŞET

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak ile Söyleşi

Fotoğraf: Engincan Güneş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak ile siyasete ve gündeme dair bir görüşme gerçekleştirdik.

CHP’nin son yıllardaki en büyük başarısı nedir?

Bence şu geçirdiğimiz son yerel seçimlerdir. Türkiye genelinde 11 Büyükşehir almıştır ve Anadolu’da da birçok oranda oy artışı olmuştur. Şu anda 17 yıldır iktidar olan bir yapı var ve halk bundan sıkılmış durumda. İnsanlar önceki yıllarda alternatif yok diyorlardı fakat şimdi Cumhuriyet Halk Partisini alternatif olarak görüyorlar. Bu artış alternatif olarak gördüklerinin göstergesidir.

‘‘Türkiye’de Hukuk Diye Bir şey Kalmamıştır’’

Eren Erdem ve Canan Kaftancıoğlu ile ilgili soruşturma hakkında ne düşünüyorsunuz?

Canan Kaftancıoğlu’nun gezi olaylarındaki tweetlerine kadar götürmeye kalktılar. Oradaki yargılama, yargılama bile değil. Bu olayları ve farklı suçlamaları bir torbaya atarak kalktıkları bir şey. Zaten kesinleşmiş bir şey değil. Bunların aşamaları var. Bir şey olacağını zannetmiyorum. Eren Erdem’in ise bugüne kadar çok önceden salınması gerekiyordu. Bizim yıllardır söylediğimiz ve üç yıl öncesinde adalet yürüyüşünü yapma sebebimiz: Türkiye’de hukuk diye bir şey kalmamasıdır. Uygulamalar tamamen hukuk dışı. Yani hukukla izah etmek mümkün değil.

Fotoğraf: Engincan Güneş

‘‘Daha Fazla Sempati Görmeye Başladık’’

CHP Samsun’da yeterli rağbet görüyor mu?

Cumhuriyet Halk Partisinin Samsun’da çok eskilere dayanan bir kökeni yok. Samsun 1960’lardan itibaren daha çok sağ ve orta sağ popülasyonu olan bir şehir. Son yıllarda özellikle de son 20 yılda, Samsun’da doğru düzgün bir istihdam ve yatırım yok. Samsun’un artık sadece adı: Büyükşehir. Çok fazla göç veren bir şehir haline geldi. Nüfusu değişmiyor gibi görünüyor. Ama tarım işi bittiği için şehir merkezlerine yerleşmeler mevcut. Şehir merkezlerinde ise özellikle eğitim almış insanların iş bulmaları imkansız hale gelmiştir. Dediğim gibi istihdam yok. Böyle olduğu için bugünlere kadar sağcı olmalarına rağmen artık Cumhuriyet Halk Partisini Samsunlular’da çare olarak gördüler. Geçtiğimiz yerel seçimlerde de bellidir. Daha fazla sempati görmeye başladık.

Fotoğraf: Engincan Güneş

Peki sizin Cumhuriyet Halk Partisini seçmenizde ana etken nedir?

Bu tamamen hayat görüşü ile ilgili. Şöyle söyleyeyim: Bu tamamen bakışa dayalıdır. Devletten emekli olduktan sonra nerede, ne kadar yararlı olurum diye düşündüm. Bu ülkeye yararım olabilmesi için Cumhuriyet Halk Partisini doğru buldum ve şu an burada dokuzuncu yılımı tamamlayacağım.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sezgin Tanrıkulu ile ilgili bir soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma ile ilgili sizlerin düşüncesi nedir?

Bu da diğerlerinden farklı bir yaklaşım değil aslında. Cumhuriyet Halk Partisinin son yıllardaki yükseliş trendini kabul edemeyip, insanların aklını karıştırmaktır. Bunu daha önceki dönemlerde yapmaya çalıştılar. Bence bu tamamen bir algı operasyonudur. Buradan da önemli bir şey çıkacağını düşünmüyorum. Tamamen önceki sözlerimde de söylediğim gibi hukuksuzluktur.

Haber: Zehra Aksümer – Hüseyin Buğdaycı