anasayfa çevre Güncel Kültür-Yaşam MANŞET

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum Giresun’da

Bir dizi programlar için Giresun’u ziyaret eden Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Belediyenin projelerini yerinde inceledi.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Bakan Kurum’u havaalanında karşıladı. Gerçekleşen Ak Parti İl Danışma Kurulu toplantısı sonrası programlarına devam eden Kurum Giresun Belediyesi’nin Sanayi Sitesi karşısında bulunan şehrin ilk çöp sahasına uyguladığı Doğu Park-Galericiler Sitesi projesini yerinde inceledi.

Kurum, belediye ile ortaklaşa şekilde Giresun’a hizmet etmeye devam ettiklerini belirterek: “Giresunumuz için sayın başkanımız ile yoğun mesai içerisindeyiz. Giresunlu hemşehrilerimize en güzel hizmetleri sunmak için devletimiz tüm imkanları ile bu güzel şehir Giresun’umuz için vatandaşlarımız için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyor” dedi.
Kurum ve beraberindeki heyet daha sonra 3. derece kentsel sit alanı olan Zeytinlik Semti’ni gezdi.

Şenlikoğlu: “Zeytinlik Semti’ni baz alarak Kale çevresindeki yerleşim bölgesindeki 36 dönümlük alanda kentsel dönüşüm sürecini başlattık. Bu alan içerisinde 13 tescilli eser bulunuyor. Bu tarihi eserler korunarak kentsel dönüşüme başlayacağız ve diğer alanlarda da kamulaştırma devam edecek. Ayrıca Zeytinlik Semti’nin bulunduğu Sokakbaşı mevkiinde de bölgenin mimari yapısına uygun kadınlar pazarı inşa ederek, mevcut kadınlar pazarı ile oradaki yapıları temizleyerek yeşil alan oluşturuyoruz” dedi.
Zeytinlik Semti’nin geçmişi izlerle dolu tarihi dokusuna hayran kalan Kurum ise Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak da vereceği destekle birlikte bu eşsiz semtte tarihi dokunun korunarak restorasyon ve kamulaştırma çalışmalarının tamamlanacağını ifade etti.

Muhabir: Emir MORKOÇ