anasayfa Güncel MANŞET

ÇAYKUR hem üretime hem de istihdama katkı sağlıyor

Kader EMRE

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ÇAYKUR) Giresun’da bulunan tek çay işleme fabrikası, üretimden, pazarlamaya birçok alanda bölge ekonomisine katkıda bulunuyor.

Giresun, çay üretiminde söz sahibi olmayı hedeflerken, ÇAYKUR Giresun’daki tek çay işleme fabrikası olarak istihdama katkı sağlamayı sürdürüyor.

Giresun Tirebolu Çay Fabrikası Tarım Kısım Müdürü Sevgi Ersoy, ÇAYKUR’un bölgenin çay tarımına, taşımacılığına, istihdamına ve ekonomisine önemli katkı sağladığını belirtti. Ersoy, çay fabrikasının bölgede bir üretim fabrikası olarak faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Tirebolu’da kurulmuş olmasına rağmen Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinden, Ordu’nun Perşembe ilçesine kadar yaklaşık bin 400 üreticiye hizmet verdiğini ve bu alanda hizmet verilen 13 ilçede 263 çay alım yerlerinin bulunduğunun altını çizdi.

4 İl 13 İlçede bin 400 üreticiye hizmet veriliyor

çaykur.com

 

 

 

 

 

 

 

Sadece çay üreticilerine değil, her alanda istihdama katkı sağlandığını da ifade eden Ersoy, “Çayın taşınmasıyla ilgilenen bir nakliye kooperatifi bulunmaktadır. Bu kooperatif aracılığı ile 80 kamyon 263 alım yerinden fabrikaya çay nakliyesi yapmaktadır. Bunun yanı sıra 250’nin üzerinde işçi çalışmaktadır. Özellikle çay üretimi fındığın yanı sıra önemli bir ekonomik katkı sağlamaktadır. Hatta bazı ilçelerimizde fındıktan daha önde gelen ana geçim kaynağıdır. Bin 400 üreticimiz bulunmaktadır. Fındık ürünü Giresun bölgesi için olmazsa olmazdır fakat çay da onun kadar gereklidir. Fındık bölgenin şartlarına ya da havanın şartlarına göre ürün vermeyebilir fakat çayın öyle bir durumu söz konusu değildir. Yılda 3 dönem hasadı yapılır. Özellikle Tirebolu gibi bir ilçe için turizm açısından tanıtımına da katkı sağlamaktadır. Üreticinin ve tüketicin çaya kolay ulaşması ve bölgenin turizme açılması konusunda yarar sağlamaktadır. Fabrikada üretilen dökme çayın burada paketlenerek satılıyor olması farklı bir özellik getirmektedir yani fabrika her anlamıyla yörede gelişim sağlamaktadır” dedi.

Muhabir: Dilek YAĞCI