anasayfa çevre Güncel gunimedya MANŞET

ÇATALAĞAÇ KÖYLÜLERİ MADENE DİRENİYOR

Doğankent Çatalağaç’ta ki bakır-kurşun-çinko maden projesiyle ilgili ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı açılan dava sürüyor. Bu kapsamda mahkeme kararıyla sahada keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Maden çıkarılacak alanda yapılan keşfe katılan hakim ve bilirkişi heyeti, Çatalağaç Köyü Derneği adına davacı olan Soner Aydın ve davalı İl Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile Alagöz Madencilik isimli firmanın iddia ve savunmalarını dinledikten sonra yaptıkları tespitler tutanakla belirlediler. Tutanakların mahkemeye sunulmasının ardından önümüzdeki günlerde karar çıkması bekleniyor.

CEBECİ: “SU KAYNAKLARI ETKİ ALTINDA, HARŞIT ÇAMUR AKIYOR”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
İncelemeye Giresun İl Genel Meclisi CHP Grubu adına Ömer Cebeci de gözlemci olarak katıldı.
Cebeci, yaptığı açıklamada, ” Maden sahasının bulunduğu vadinin geniş orman alanları olduğu ve köyün su kaynaklarının etki sahasında olduğunu, maden firmasının özensiz çalıştığı, hafriyat atıklarını gelişi güzel dere yataklarına bıraktığını, Harşit Çayı’nın kolu olan Derindere’nin yoğun çamur aktığını gördüm” dedi.

Cebeci, gözlemlerini şu cümlelerle aktardı: “Çatalağaç köyü yolunda yoğun iş makinesi ve kamyonlardan kaynaklı trafik olduğunu, köy için trafik güvenliği tehditi oluşturduğunu, Giresun İl Özel İdaresinin bu yola yaptığı yatırımların zarar gördüğünü gözlemledim.”

Çatalağaç köylülerine, köy derneğine ve davanın takipçisi Soner Aydın’a teşekkür eden Ömer Cebeci, “Görevim ve sorumluluklarım dahilinde yaşanan sorunların takipçisi olacağımı, kamuoyu önünde paylaşıyorum” ifadesini kullandı.
Madenin çevre kirliği yaratacağını ifade eden yöre halkı açtıkları imza kampanyasıyla da karara karşı çıkıyor.

Editör: Dilek YAĞCI

yorum sayısı 4

Yorum yapmak için buraya tıklayın