anasayfa Köşe yazıları

Bodrum Hakimi : Mefharet Tüzün

LawTudent

Bodrum Hakimi… Görev yaptığı her bölgede sevilen Mefharet Tüzün’ün lakabıdır bu.

Türkiye’nin ilk kadın hakimlerinden olan Mefharet Tüzün’ün aslen nereli olduğu bilinmese de Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde doğduğu rivayet edilir. Çünkü, bazıları Tekirdağlı, bazıları ise Balıkesirli olduğunu söyler.

Ailesi Bulgaristan göçmeni olan Tüzün, Cumhuriyet ilan edildiğinde 17 yaşında genç bir kızdı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Tüzün, Türkiye’nin ilk kadın hakimlerinden birisi oldu. İlk görev yeri ise Kütahya Tavşanlı oldu. Memleketi olduğu söylenen yerde görev hayatına başladı genç kadın. Yalnız kalan, kendini işine, adalet bulmaya adayan bu kadın 45 yaşında gönlünü kaptırdı. 1951 yılında nişanlandı ve aynı yıl, lakabına sebep olan Bodrum’a tayini çıktı. Gittiği yerde güzelliği, giyimi yanı sıra gözü karalığı ve adaletli duruşu ile dikkat çeken ve saygı kazanan Bodrum Hakimi, buradaki halk tarafından da sevildi. Bir yaz gecesi arkadaşlarını Milas’a, Zeki Duygulu’nun konserine götürdü. O gece, herkesin onu son görüşü oldu. Herkesin eğlendiği o gecede Tüzün, sadece duygusal şarkılara eşlik etti. Zeki Duygulu’nun ”Usludur kadınım çıldırtma beni” şarkısına eşlik etti ve bitince tekrar söylemesini istedi. Bazı rivayetler vardır ki, Zeki Duygulu’nun bu parçayı bir daha söylemediğini söyler. Gece bitiminde herkes dağıldı. Ertesi sabah mesaisine gitmeyen Tüzün’ü merak eden arkadaşları evine gitti. Kapının kilitli olmadığını fark eden kişiler, tereddütle içeriye girdi ve o sonla karşılaştı. Mefharet Tüzün, salonun ortasında iple asmıştı kendini. Ailesine ve nişanlısına haber verildi fakat nişanlısının bir ay önce vefat ettiği haberi geldi. Herkes tarafından sevilen hakimin ölümü hakkında birçok rivayet ortaya atıldı.

  • Nişanlısının ölümüne dayanamayan Bodrum Hakimi, acısına son vermek adına canına kıydı.
  • İdam cezası verdiği bir gencin ağabeyi onu kaçırdı ve Turgutreis’te Çatal adalarında tecavüz etti. Buna dayanamayan Mefharet Hanım, çareyi bu yolda buldu.
  • Bir başka rivayet ise, ayrıntılar değişiklik gösterse de, Mefharet Hanım’ı bu yola sürükleyen sebebin aşk olduğu yönünde. Mefharet Hanım gönlünü birisine kaptırdı fakat bu kişi suçlu olarak mahkemede karşısına çıktı. Ya sevdiği adamın idam cezasını verecekti ya da kendisinin. Bu konuda diğer rivayetler ise, o adamın evli olduğu yönünde.

Konunun üzerine ne kadar gidilse de, Bodrum halkı hakimelerine söz söyletmedi, kendileri de ağızlarını bıçak açmazcasına sustu. Dosya, somut delil bulunamamasından dolayı ”Sebebi anlaşılmayan intihar olayı” olarak rafa kaldırıldı. Mefharet Tüzün’ün cebinden çıkan intihar notunun ise, kendisinin mi yazdığı yoksa birisinin mi cebine koyduğu bilinmemekte ve şüpheler duyulmakta. Bodrum Hakimi’nden geriye ise adına yapılan türkü kaldı.

Muhabir: Yaren Sude FİDAN

,