Kültür-Yaşam

Bizans bile yıkıldı, o hala ayakta!

Sadık Ahmet BUZTAŞ

Kütahya’da bulunan on asırlık kestane ağacı hala ayakta ve meyve vermeye devam ediyor.

Kütahya merkeze bağlı Kumarı Mahallesi’nin Boyacılar Mevkii’nde bulunan Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacı görenleri şaşkına çeviriyor. Kütahya’nın önemli simgelerinden biri olan bin yıllık ağaç günümüzde oldukça sağlıklı ve gövdesinde herhangi bir çürük bulunmuyor. Ağaç, tek kök ve üç gövdeden oluşuyor. Günümüzde hala meyve vermeye devam ediyor.

Kumarı Mahallesi’nin Muhtarı İbrahim Arslandoğdu, “Kestane ağacı bölgedeki ağaçlarımızdan daha büyüktür. Etrafında daire oluşturabilmek için en az 12 kişinin el ele tutuşması gerekir” diyerek ağacın büyüklüğüne vurgu yaptı.

Ağaç tarihsel olarak; Bizans’ın, Selçuklu’nun, Germiyanoğulları’nın ve Osmanlı’nın yıkılışına, Cumhuriyet döneminin de kuruluşuna tanıklık etti. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından 7 Eylül 1995 tarihinde yanındaki iki ağaçla birlikte tescillenen kestane ağacının çapı 8 metre ve uzunluğu 25 metredir. Yılda 150-200 kg civarında meyve veriyor.

Verilen meyvelerin toplanmasıyla ilgili Muhtar Arslandoğdu, “Bildiğiniz üzere, kestane ağaçlarından meyve toplanması için uzun bir sırıkla çarpılması gerekir. Ancak bu ağaç yaşlı olduğu ve koruma altında olduğu gerekçesiyle zarar vermemek adına çarpılarak meyvelerinin toplanması yasaktır” dedi. Bunun haricinde mahalle halkı ve ziyaretçiler tarafından toplanmasında herhangi bir sakınca olmadığının da bilgisini verdi.

“Ziyaretçiler için yönlendirici levha düzenlemesi istedim”

Kumarı Mahallesi’nin Kütahya ve çevre illerinde tanınmasının en önemli sebeplerinden birisi de bu bin yıllık kestane ağacı.

Muhtar Arslandoğdu, tanıdık yüzlerden Kütahya Valisi, Belediye Başkanı ve birkaç milletvekilinin de ziyarette bulunduğunu belirtirken, bunun haricinde Kütahya halkından, çevre illerden ve yurt dışından da ziyaret amaçlı gelenlerin olduğunu belirtti. Ancak Muhtar Arslandoğdu, ağaç ziyareti için gelen yabancıların, ağacın konumunu bulmakta zorlandığını yetkililere bildirmesine rağmen herhangi bir sonuç alamadığını söyleyerek “tekrardan yetkililerden bu konu hakkında çalışma yapılmasını talep ediyorum” sözlerine yer verdi.

Muhabir: Sadık Ahmet BUZTAŞ