anasayfa Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET

BAŞKAN ŞENLİKOĞLU TGRT’DE KONUŞTU

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, TGRT Haber’de yayınlanan gazeteci Cem Küçük’ün sunduğu Günaydın Türkiye programının konuğu oldu.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, geride bıraktığı görev süresinde yapılan hizmetleri canlı yayında kamuoyu ile paylaştı.

Son 3,5 yılda şehirde ciddi bir değişim yaşandığını ve temel belediyecilik dışında çeşitli projeleri de hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Şenlikoğlu; “Göreve başladıktan sonra özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin desteğiyle ile 2 milyar TL’ye yakın bir yatırım yaptık. Sel afeti borç yükü gerekçe oluştursa da, insanımızın hizmet beklentisi vardı. Temel belediyecilikle başladığımız hizmet atağını projelerimiz ve sosyal kültürel belediyecilik ile taçlandırarak dört yıla yakın süredir şehrimizde çok ciddi bir değişim yaşattık.Temel belediyecilik kapsamında yerin altına yapmış olduğumuz yatırımların dışında üstyapıda yaptığımız yatırımlar ile çalışmalarımızı görebilirsiniz. Giresun’un bir turizm şehri olduğu gerçeğiyle birlikte turizm eksenli ilerlemeye çalışıyoruz. Turizmle alakalı bütün argümanlarımız var. Turizm ve şehrimizin insanına yönelik çalışmalarımıza öncelikle sahilimizden başladık. 17 km uzunluğundaki sahil şeridimizi ve şehrimizin merkezi konumunda yer alan M.Ö 3.500’lü yıllara kadar uzanan yerleşim yeri kale mevkiimizi aydınlattık. Bununla birlikte plajlar bölgemizde proje uyguladık ve 2 kilometre uzunluğunda eşsiz bir plajı hizmete sunduk. Karadeniz’in tek adası olan adamız, eşsiz güzellikteki yaylalarımız, yöresel yemeklerimiz ile şehrimizi turizm için bir cazibe merkezi haline getirelim. Turizm demek aynı zamanda vatandaşımızın işi demek” dedi.
Sözlerine devam eden Şenlikoğlu; “Şehrimizde 5 yıldızlı otel eksiğimiz vardı. Girişimci arkadaşlarımızın ilgisi ve Cumhurbaşkanımızın özel talimatıyla iki adet beş yıldızlı otele kavuşacağız. Bunlardan bir tanesinin yapımı başladı, diğerinin yapımına da kısa sürede başlanacak. Zira öncelikli olarak turistin öncelikle kalacağı yer önemlidir. Tanıtım konusundaki eksikliğimizi gidermek için de özel bir çalışma başlattık” ifadelerini kullandı.
Görev süresinde 60’ı aşkın büyük proje tamamladığını, 21 alandaki projelerinin yapım sürecinin devam ettiğini ve 26 alandaki projelerin üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Pandemi sürecinde Giresun’a geri dönüşün başlandığını ve halâ devam ettiğininde üzerinde durdu.

 

 

 

 

 

 

 

Konuşmasında Karadeniz’in en büyük balıkçı barınağını, yeni hayvan pazarı ve sebze meyve hali kurduklarını, kendilerinin kurduğu evde bakım hizmetlerinin yoğun bir şekilde çalıştığını da dile getiren Şenlikoğlu ayrıca şunları da söyledi; “Doğu Park projemiz adamızın tam karşısında. Buraya geçmişte çöp dökülüyordu, biz ise yaşam alanı ve galericiler sitesi projesi uyguluyoruz. Yüzde 20’sini bitirdiğimiz bu proje şehrimizin adeta cazibe merkezi olacak.
Göreve geldiğimizde altyapımız kötüydü, bu yönde büyük yol aldık. Asbest boruları değiştirdik. AB projesi kapsamında atık su projemizi başlattık. Karadeniz’de arıtması olmayan tek il Giresun’du. 6 ay önce başlayan bu projemiz son teknoloji ile devam ediyor”.
Şehrimizin 100 yıllık su sıkıntısını çözecek bir su projesine girdik. İkisu bölgesinden su temin edeceğiz. Bu proje için Cumhurbaşkanımız acele kamulaştırma kararı çıkardı. Kitap fuarımızın üçüncüsünü gerçekleştirdik, son fuarımızda 110 binin üzerinde bir ziyaretçimiz vardı. Şehrimize 3 bilgi evi açtık. Bu Karadeniz’de yapılan yeni bir uygulama. Öğrencilerimiz arta kalan zamanlarını burada geçiriyor. Bilgi Evlerine 100-200 gencimiz gelir derken şu an 2.000’i aşkın öğrencimiz var.
Güzel şehrimizde trafik sorunumuz var. Şehrimizin ana girişinde sahil yolunda önemli bir trafik ve kavşak sıkıntımız mevcut. Sorunu çözmek için dal-çık yapmaya çalışıyoruz. Bu proje için Cumhurbaşkanımız Ulaştırma Bakanımıza gerekli talimatları verdi”.

Muhabir: Elif KÖG