MANŞET

Başkan Armutçu Geçim Sıkıntısı Hakkında Konuştu

Memleket Partisi Trabzon İl Başkanı Erkan Armutçu, halkın en büyük sorununun ekonomi ve geçim sıkıntısı olduğunu belirttiği konuşmasında “Artık sokakta kimsenin yüzü gülmüyor” dedi.

Memleket Partisi Trabzon İl Başkanı Erkan Armutçu ülke gündemi ve Trabzon ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Trabzon’un her geçen gün kan kaybettiğini ifade ederek “Trabzon son 10 yıl içerisinde turizmden besleniyor. Son 20 yıldır bu iktidarın döneminde Trabzon’da daha önce uluslararası açık olan limanımız kapatıldı. Buradaki yolcular Samsun’a aktarıldı. Fabrikalaşma olmadı. Şuanda Trabzon için yapılan tek şey bir alt yapı yaptılar. Şehre birkaç tane ışık taktılar. Üç, beş tane ışıkla şehrin yönetileceğini düşünmüyorum. Şehir adına işsizliğin önüne geçmek amaçlı şehre fabrika yapılması gerektiğini düşünüyorum. Trabzon’un daha önceki gelir kaynağı tarımdı, tarımı bitirdiler. Maliyetler çiftçiyi ezdi, şehre göç başladı. Nüfus artış hızı aynı orantıda olmadığı için normal ticarethaneler bundan zarar etmeye başladı. Devletin Trabzon’a fabrika anlamında bir katkı yapmamasından kaynaklı bu seferde büyükşehirlere göç verilmeye başlandı.” dedi.

Türkiye genelinde halkın bu sorunları yaşadığını ve en büyük sorunun ekonomi ve geçim sıkıntısı olduğunu belirtti. “Başta gıda olmak üzere, enflasyon devam ediyor. Enflasyonun son geldiği noktada gıdaya gelen zamlar, insanların alım gücünün düşmesi bunlar genel olarak vatandaşlarımızın sorunu olarak öne çıkıyor. Vatandaşlarımızla bir araya geldiğimizde genelde ekonomi konuşuyoruz. Markete gidiyorsun marketçi sattığı ürünün yerine yenisini alamadığından bahsediyor. Vatandaş zamlı olarak aldığı maaşı eskiye oranla alım gücünün daha az olduğunu düşünüyor. Bu şekilde sürekli bir geçim sıkıntısı sürekli bir ekonomik sorunlarla boğuşan bir halk haline geldik. Artık sokakta kimsenin yüzü gülmüyor. “ diye konuştu.

Ayrıca konuşmasında Trabzon’daki kira fiyatlarının özellikle öğrencileri etkilediğini söyleyen Armutçu, “Yurt problemi en son yapılan devlet yurtlarından sonra çözüldü gibi bir de turizm bölgesi olmamızdan ötürü yazın turizme hizmet eden binalar kışında öğrenciye hizmet ediyor. Ama yine de öğrencinin ekonomik durumunu zorlayacak kiralar, talep edildiği için bundan dolayı sorun var. Lüks bir evin kirası 15 bin lira, sıradan bir dairenin kirası da 5-6 bin lira oldu. “ şeklinde konuştu.

Başkan Armutçu sözlerini Trabzon il teşkilatı olarak seçimlere hazır olduklarını ve bütün çalışmalarını tamamladıklarını söyleyerek sonlandırdı.

Muhabir: Elif  KÖG