Kültür-Yaşam

Ayla Algan Giresun’da Tiyatro Severlerle Buluştu

Bu yıl 23. ‘sü düzenlenen Uluslararası Fevzi Bayazıtoğlu Tiyatro Günleri kapsamında Usta Tiyatro Sanatçısı, Sinema Oyuncusu ve Ses Sanatçısı Ayla Algan, 11 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 14.00’da Giresun Eczacılar Birliği Konferans Salonunda bir söyleşi gerçekleştirdi.

Fotoğraf: Edanur Erdoğan
Fotoğraf: http://giresunsehirtiyatrosu.com’dan alınmıştır.

Konuşmaya ilk olarak Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Doğan Turan giriş konuşması yaparak başladı. Turan:

“Kendisi ile 1960 yılından bu yana öğretmen öğrenci ilişkisi içindeyiz. Değerli öğretmenimiz Muhsin Ertuğrul ve yine değerli öğretmenimiz  Beklan Algan ile birlikte çok değerli çalışmalar yaptık. Bunun sonucunu da çok hoş bir şekilde aldık. Ayla hocam bugün hala öğretmenliğini sürdürmekte. Bunun yanında da sanatsal faaliyetlerini de devam ediyor. Gerçekten Türk Tiyatrosuna, Türk Sinemasına çok oyuncu yetiştirdiler, hala da yetiştirmeye devam ediyorlar. Siz bize öğrettiniz bizde onun üzerinden yürüyoruz… “

diyerek sözü Ayla Algan’a bıraktı.

Fotoğraf: http://giresunsehirtiyatrosu.com’dan alınmıştır.

Giresun Şehir Tiyatrosu ekibi ve tiyatro severlerin katıldığı söyleşiye Ayla Algan  ilk olarak tiyatro’ya giriş hikayesini anlatarak başladı. Ardından Eşi Beklan Algan ile birlikte Amerika’da New York Actor Studio Actor’s Repertuary Theatre’s of Broadway’deki sahne eğitimi aldığı öğrencilik yıllarından ve burada yapmış olduğu çalışmalarından bahsetti ve ekledi:

“Bir yerden başlamak zorundasınız. Bunlar merakla başlar. Tek tek bazı şeyleri öğreneceksin. Ben önce tiyatroyu öğrendim. Klasik tiyatro hemde. Sonra dans tiyatrosunu. Ama klasiği bilmezsen yeniyi de bilemezsin.”

sözleriyle klasik tiyatronun önemine vurgu yaptı.

Fotoğraf: Edanur Erdoğan

Geçmişten günümüze sanat dünyasının gelişim serüveni değerlendiren Ayla Algan:

“Sinema’da çok gelişme var. Yeşilçam bizim diziler gibiydi. 300 tane çekiyorlardı. Birde yazlık bahçeler vardı kışın çekilmiş filmler orada oynatılırdı. Şimdi diziler aynı şeyi yapıyor, televizyon evlere girdikten sonra yaz sinemaları yok oldu…” 

diyerek sözlerine devam etti.

Fotoğraf: Edanur Erdoğan

Şehir tiyatrolarındaki taşeronlaşmaya da tepki gösteren ve “Biz korunmuştuk, biz memurduk. Muhsin hoca öyle yaptı bizi.” diyen usta sanatçı:

“Oyunculukta korktuğum bir şey var. Şimdi taşeron şeyi çıktı ortaya. Biz şehir tiyatrolarında taşeronlarla kontratı senelik yaptık. Kültür Bakanlığı’na bağlı olduğu için şimdi Devlet Tiyatrosu’nda çalışan çocuk veya gencin, hafta içinde oyunu olmadığı için sadece cumartesi, pazar sigortasını yapıyorlar ve parasını ona göre veriyorlar. Olur mu öyle şey? O yüzden, ben şimdi size nasıl konservatuvar okuyun derim, gidin İletişim okuyun…” Ya radyodur, ya televizyondur ya da sinema. Sinemanın içinde oyunculuk. Kamera, fotoğraf,montajcılık, iyi para getiriyor bunlar. Oyunculuğu zaten evlerde yaparsın. Ya da üniversite eğitmenliği.. Biz korunmuştuk, biz memurduk. Muhsin hoca öyle yaptı bizi.”

sözlerinin ardından bu işleyişin Dünya Tiyatrolar gününü işaret ederek 27 Mart’a kadar düzeltilmesi gerektiğinin temennisinde bulundu.

Söyleşi sırasında Giresun Şehir Tiyatrosunun genç oyuncularına tavsiyelerde de bulunan Algan:

“Buraları genleştirin. Köylere gidin. Onların masalları var, ninnileri varsa bunları dinleyin müzikal çıkarın. Kendi kültürünüze dönün. “

mesajı vererek şunları ekledi:

“Haftada bir iki haftada bir buluşun, birbirinizle bilgi takası yapın. Ne geçiyorsa aklınızdan, oyun mu, oynamak mı bir sürü şey geçiriyorsunuz aklınızdan, kararlı olun. Önce oyuncu olmak istiyorsan oyuncu ol ama yazar oyuncusu ol. Zihin beden dilidir. Evde otur doğaçlama yap. Aklınızdan ne geçiyorsa yazın…”

Fotoğraf: Edanur Erdoğan

Son olarak Giresun Şehir Tiyatrosunun hazırladığı plaketi alan Ayla Algan, eğitim tadında, gerçekleştirdiği tiyatro ve sinemaya dair tecrübelerini paylaştığı söyleşisini:

“Bu an benim için en önemli andır. Beraber bir arada olun. Çocuklarınız beraber büyüsün. Yaratıcı drama yapın. Böyle böyle iş durumunuzu da paylaşın.Çocuk oyunları ortaya koyun. Türk Masalları en güzel masallardır. Çünkü Anadolu kökenlidir. Eşitlik vardı. Aynı Hitit kralı ve kadının beraber etmesi gibi, iki kafa. Kadın erkek ayrımı yoktur. Daha anaerkil toplumdan geliyoruz. Anadolu en son ataerkil topluma girmiş. Bizim Yaratış destanımız bile farklıdır. Bizim kültürümüzde, töremizde “KADIN KİRLİ DEĞİLDİR.”

sözleriyle noktaladı.

40. Uluslararası Aksu Şenlikleri kapsamında Giresun’a gelen Ayla Algan’a Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’dan ise “Fındık Başımızın Tacıdır” heykeli takdim edildi.

Fotoğraf: Edanur Erdoğan

yorum sayısı 1.105

Yorum yapmak için buraya tıklayın