Eğitim Fakülteden Haberler Kültür-Yaşam

Atatürk ve Kazım Karabekir’in Cumhuriyet Çocuklarına Sevgisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilanının 97. yıldönümü kapsamında Fakültemiz Konferans Salonu’nda 17 Nisan Pazartesi günü General Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir Yıldıran ve Kültür Üniversitesi öğretim üyesi  Yrd. Doç. Dr. İnci Çağlayan “Cumhuriyetin Çocukları” adlı bir konferans gerçekleştirdi.
Fotoğraf: Aleyna Türüt

Konferansı “Atatürk ve Çocuklar” adlı konuşmasıyla başlatan Yrd. Doç. Dr. İnci Çağlayan;
Kurtuluş Savaşı sırasında yetim kalmış çocukların bakımından, eğitimlerinden, ilerideki yaşamlarında yeni kurulacak ülkede nasıl faydalı bireyler olarak yetiştirildiklerinden bahsetti.
Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni kurulduğu dönemde çocuklara verilen öneme vurgu yapan Çağlayan, o yıllarda çocuklar için atılan adımlara, yapılan faaliyetlere ve çıkarılan kanunlar hakkında konuştu. Atatürk’ün çocuk sevgisinden ve manevi olarak edindiği çocuklardan bahseden Çağlayan, ülkemizin yanı sıra Dünya’da çocuklara verilen önemden ve onlar için atılan adımlara vurgu yaptı.

Fotoğraf: Aleyna Türüt

Konferansın bir diğer konuğu Milli Mücadele döneminde Atatürk’ün silah arkadaşı “Alçıtepe Kahramanı” General Kazım Karabekir’in 76 yaşındaki kızı Timsal Karabekir Yıldırandı. Karabekir, “Zor Günlerin Getirdiği Dostluk” adlı konuşmasına ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihi hakkında bilgiler vererek başladı. Devamında ise çocukluk anılarına değinerek, 7 yaşındayken kaybettiği babası Kazım Karabekir’i anlattı.

Kazım Karabekir’în çocuk sevgisinden de bahseden Timsal Karabekir, Milli Mücadele döneminde Doğu cephesinde ki savaşı kazandıktan sonra Doğu illerindeki dört bin erkek ve iki bin kız çocuğunu sahiplenmesine ve yetimhanedeki özenle verilen eğitimlerinden bahsetti. Ayrıca Kazım Karabekir’in ülkede bulunan azınlıkların, yetim kalmış çocuklarının yetiştirilmesindeki katkısını ve nasıl ‘Yetimlerin Babası’ olarak adlandırıldığını paylaştı.

Fotoğraf: Aleyna Türüt

Konuşmasını Atatürk ve Kazım Karabekir’in dostluğuna vurgu yaparak noktalayan Timsal Karabekir, devamında sözlerini Kazım Karabekir’in yazdığı Türk Yılmaz Marşı’nı İletişim Fakültesi öğrencileri ve Öğretim Üyeleri ile birlikte söyleyerek son verdi.

Fotoğraf: Aleyna Türüt

Haber: Furkan E. İçen | Fotoğraf: Aleyna Türüt

yorum sayısı 130

Yorum yapmak için buraya tıklayın