anasayfa Ekonomi Güncel gunimedya MANŞET

Artan kömür fiyatları vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor!

Kara kış yaklaşırken kömür fiyatları da cep yakmaya başladı geçen yıl kömür fiyatı ithal kömür 2-3 bin TL arasında iken bu yıl bu fiyat iki katına çıktı.

Son yıllarda ekonomik daralma ile birlikte hayat pahalılığı vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Ülkede yaşanan ekonomik kriz kömür sektöründe de ciddi bir artış yaşattı.

Henüz doğalgazın gelmediği Giresun’un Tirebolu ilçesinde kömür fiyatının artmasıyla birlikte vatandaş kara kara düşünmeye başladı.
Bu sene  artan kömür fiyatlarına ilişkin bilgi veren kömürcü Hüseyin Kenan “kömür fiyatları dolar kuruna göre belirlendiği için günlük olarak değişiyor.  Güncel kömür fiyatları 7450- 7300 arasında git gel yapıyor. Kömürler sınıfına göre değişim göstermekte; örneğin  Karpuz kömürün fiyatı 7450 TL iken Portakal kömürü  7300 TL, soba kömürü de 7000 TL olmak üzere  sınıfına göre fiyatlandırılıyor” dedi.

KADER EMRE

 

 

 

 

 

 

 

 

“Vatandaşın maddi durumuna göre değişiyor”

Vatandaşın gelirine göre aldıkları kömürün değişim gösterdiğini ve çoğunlukla halkın artan kömür fiyatlarından dolayı   merkezi sistemden ziyade soba yakmaya yöneldiğini belirten Karan ” geçen senelere nazaran soba kömürüne daha çok talep var. Bazı insanlar kömür fiyatları arttığı için kaloriferi iptal edip odun sobası kurdular. Köyde odunu olan odununu getiriyor bazısı hiç kömür almıyor. Odun yakıyorlar o şekilde kömür sobasına artış oluyor” dedi.

Muhabir: Emirhan Bilgin