MANŞET

“Antik kemik tarağı”

Arkeolojik kazılar sırasında bulunan binlerce eser arasında insan kafatasından yapılmış eski bir tarak tespit edildi.

BBC’ den edinilen bilgilere göre, “Bar Hill Comb” olarak adlandırılan aksesuar, Londra Arkeoloji Müzesi’nin (MOLA) bilim adamları tarafından bulundu. A14 İyileştirme Programı sırasında bulunan tarak, 2016 ile 2018 yılları arasında toplanan 280.000 ilgi öğesi arasında yerini aldı.

Buluntu ekibi lideri Michael Marshall, Cambridge yakınlarındaki Demir Çağı keşfini “gerçekten şaşırtıcı” olarak nitelendirerek, Bar Hill Comb’un 15 mil (24km) yakınında, Britanya’da şimdiye kadar sadece iki benzer örneğinin bulunduğunu söyledi.

Ekip, 1.5 milyar sterlinlik Ulusal Karayolları A14 Cambridge Huntingdon İyileştirme Programı’nın inşasından önce yapılan arkeolojik kazılar sırasında ele geçirilen eserleri analiz ediyor.

Demir Çağı’ndan (MÖ 750 – MS 43) kalma “antik kemik tarağı”, Cambridge’in dört mil (6,4 km) kuzeybatısındaki Bar Tepesi’nde, Londra Arkeoloji Müzesi’nin bilim adamları tarafından bulundu.

Araştırmacılar, bir tarağın şeklini ve biçimini almasına rağmen, tam kullanımının belirgin olmadığını, ancak “insan kalıntılarına nasıl bakıldığı ve bazen yerel topluluklar içinde nasıl değiştirildiği” de dahil olmak üzere Demir Çağı Britanya’sındaki ritüel ve inanca yeni bir ışık tuttuğunu açıkladılar. İnsan kemiğinden yapılmış nesneler, ölülerle ilgili özel ritüellerde kullanılmış olabilir, ancak aletler de dahil olmak üzere diğerleri günlük yaşamın bir parçasıydı.

Marshall yaptığı açıklamada, “Bar Hill Comb, yerel topluluk üyeleri için son derece sembolik ve güçlü bir nesne olabilir. Tarağın, varlığı bir şekilde korunan ve kemikleri aracılığıyla anılan Demir Çağı toplumunun önemli bir üyesinin kafatasından oyulmuş olması mümkündür. 2000 yıl önce yaşayan insan gruplarında bu tür hiper-yerel etkileri görebilmek gerçekten şaşırtıcı” ifadelerinde bulundu.

Marshall açıklamalarında, tarak dişlerinde aşınmaya dair bir kanıt olmadığını ve bunun hiçbir zaman işlevsel bir öğe olarak kullanılmadığını öne sürerek, “Anonim bir kemik parçası olmak yerine, sembolizmi ve önemi onunla karşılaşan herkes tarafından hemen anlaşılırdı” dedi.

Britanya’da şimdiye kadar sadece iki benzer parça bulunduğunu belirten Marshall, birinin 1970’lerde Earith, Cambridgeshire’da, oyulmuş dişlere sahip olduğunu ve ikincisinin de 2000’lerin başında Harston Mill’de bulunduğunu söyledi.

A14 projesinin Arkeoloji lideri Dr. Steve Sherlock “Bu, A14 iyileştirmeleri için yapılan kazılardan elde edilen muhteşem sonuçların bir başka örneğidir. Cambridgeshire ve ötesindeki insan faaliyetlerine ilişkin anlayışımıza ayrıntı ve iç görü katmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bar Hill Comb, ilçedeki arkeolojik saha çalışmasının bir parçası olarak bulunan materyallerin ana deposu olan Cambridgeshire Arkeoloji Arşivi’nde tutulacak.

yorum sayısı 2

Yorum yapmak için buraya tıklayın