Güncel MANŞET

Akademisyen Gökçen Çatlı ile Söyleşi

Fotoğraf: Şeref Karaahmetli

Akademisyen-Yazar Gökçen Çatlı ile Giresun Kitap Fuarında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Akademisyenlik görevinizi hangi okulda ve hangi bölümde yapıyorsunuz?

İstanbul Aydın Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısıyım. Aynı zamanda sosyoloji bölümünde Doktor Öğretim Görevlisi olarak eğitim vermekteyim.

Peki, kitaplarınızda beklediğiniz ilgiyi görüyor musunuz?

Yakın bir tarihi anlattığım için çok sahip çıkıyorlar. Cesaretimi seviyorlar. Özellikle kadınlar ve gençler. Tabiki herkes ilgili. Fakat dediğim gibi üniversite gençlerimiz bu konuyu ve kitapları daha çok sahipleniyor. Çoğu bana ‘Okuduğumuz ilk kitap’ diyor. Yani hem kitap okurluğu açısından hem de yakın tarihi öğrenmeleri açısından benim için çok mutluluk verici.

Fotoğraf: Şeref Karaahmetli

“Beş Parmağa Benzetiyorum”

Akademisyen ve düşünce insanı olarak kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz?

Bunların hepsini bir dengede tutuyorum. Tamamen beş parmağa benzetiyorum. Yeri geliyor oğlumun annesi Gökçen, üniversitede başka Gökçen, kitap fuarlarında başka Gökçen’im. Bunların hepsi dengede olduğunda bulunduğunuz ortamlarda seviliyor ve saygı duyuluyorsunuz. En önemlisi de öncelikle kendinize saygı duyuyorsunuz. Yerine göre çok güzel espriler yapar, yerine göre de çok ciddi olurum. Yeri gelir cengaver ve sonuna kadar cesur da davranırım. Zaten böyle olmasa kendi samimiyetimden şüphe duyardım. Bunu herkese tavsiye ediyorum.

Fotoğraf: Şeref Karaahmetli

Okuyan Gençlik Bizim Ümidimiz”

Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Siz gençleri böyle çabalarken görmek mutluluk verici. Okuyan, araştıran, öğrenen gençlik bizim ümidimiz. Tarihimizi unutmadan, okuyarak ilerleyebiliriz. Sadece okuyalım. Çünkü bu bizler için çok güzel bir gelecek yaratacak.

Haber: Zehra Aksümer – Muhammet Fazlıoğlu