Fakülteden Haberler

AIDS/HIV Virüsüne Farkındalık Konferansı

Fakültemiz Konferans Salonu’nda 7 Aralık 2016 Çarşamba günü “1 Aralık Dünya AIDS Günü” kapsamında Tirebolu Toplum Sağlığı Merkezi tarafından AIDS/HIV ‘e karşı farkındalık konferansı düzenlendi. Dr. Murat Akgül, gerçekleştirmiş olduğu sunumda AIDS/HIV ‘in tanımı, insanlar üzerindeki belirtileri, şüphelenme durumunda hangi testlerin yapılması gerektiği ve çeşitli destek tedavileri hakkında kısa bilgilendirmeler yaptı.

Dünya’da 4. ölüm sebebi olarak bilinen AIDS’in dokunma, masaj yolu, sosyal öpüşme, aynı sauna veya tuvaleti paylaşma, aynı giysileri giyme, göz yaşı veya terle bulaşmadığına ancak kan yoluyla, cinsel ilişki, tükürük, açık yaralar ve anne sütü ile bulaştığına dikkat çekti. Dünya’da bugüne kadar yaklaşık 40 milyona yakın insan bu virüsten hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre günümüzde bu virüse yakalanan, günde 6 bin tanıya rastlanmakta ve bunlarında %95’i gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. 1995 yılından bu yana HIV’in yayılması ve AIDS hastalığının artışına karşın bilincin yükseltilmesi amacıyla dünyanın çeşitli yerlerinde bu hastalıktan yaşamını yitirenleri anmak ve onlara saygı duymak için çeşitli konferanslar düzenlenip, kırmızı kurdele projesi ile destek verilmektedir.

[huge_it_slider id=”16″]

yorum sayısı 192

Yorum yapmak için buraya tıklayın