anasayfa çevre Eğitim Fakülteden Haberler Güncel gunimedya MANŞET

AFAD Ekipleri Tirebolu İletişim Fakültesi’nde Konferans Verdi

AFAD ekipleri Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Prof. Dr. Taner Karahasanoğlu Konferans Salonu’nda başta Belediye Başkanı Burhan Takır ve Belediye Başkan Vekili Temel Cirit olmak üzere Milli Eğitim kapsamındaki çalışanlara konferans verdi. AFAD görevlisi Göksel Elifoğlu afetler ve AFAD gönüllülüğü hakkında bilgilendirmeler yaptı.

Bugün saat 10.00’da düzenlenen konferansta afet durumunda yapılması ve yapılmaması gereken hususlar hakkında bilgi verildi. Gerçekleşebilecek afetler hakkında video paylaşımında bulunuldu. Olası bir afet durumunda, toplanma alanlarının nasıl öğrenileceği gösterilerek Tirebolu’daki toplanma alanlarının neresi olduğu anlatıldı.

 

AFAD Görevlisi Göksel Elifoğlu,  “Ülkemizde de özellikle Marmara Bölgesi’nde büyük bir depremin hemen ardından bir tsunami beklentisi var. Arkadaşlarımız tsunami eğitimlerine gidiyorlar. Olası bir tsunami durumunda olabilecek en yüksek yerlere kaçılması gerekiyor’’ dedi. Tsunami meydana gelen bölgelerde dekantomine yapan yani; araçlar ile kimyasal gazların oluşturduğu kirlenmeyi temizleyen KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer Tehlikeli Maddeler) ekiplerinin bulunduğu belirtildi.

AFAD’a gönüllü olmak için neler yapılabilir?

Göksel Elifoğlu, gonullu.afad.com adresi veya E-Devlet üzerinden başvuru yapılabileceğini belirterek AFAD’a nasıl gönüllü olunabileceğini açıkladı. Sistemdeki eğitimleri tamamlayarak kazanılan puanlar karşılığında ücretsiz olarak el feneri, şapka, tişört, su matarası, kahve matarası, yangın söndürme cihazı, afet ve yardım çantası verildiği söylendi. 15-65 yaş arası herkesin gönüllü olabileceği, 15-18 yaş arasının sadece temel eğitim aldığı ve yüz yüze eğitimlere, görevlere katılamadığı, 18-65 yaş arasının ise yüz yüze eğitimlere katılıp görevlere gidebileceği bildirildi.

Konferans, yapılan deprem ve yangın söndürme tatbikatı ile son buldu.

 

Haber: Yaren Sude Fidan – Seda Nur Güllü