anasayfa çevre Güncel MANŞET

4 Nisan sokak hayvanları için bu yıl bambaşkaydı

Giresun’un Tirebolu ilçesinde 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü nedeniyle Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği hayvan severlerle bir araya geldi. Tirebolu’da faaliyet gösteren Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde gerçekleşen etkinlikte katılımcıların balonlarla süsledikleri araç ile ilçe genelinde sokak hayvanlarına mama dağıtıldı.

Hayvan severler tarafından ilgi gören etkinlikte katılımcılar, Derebaşı, Plaj Mevkii, Körliman Mahallesi, Kuşkaya 1’inci besleme noktası, kuşkaya 2’nci besleme noktası, Demirci Mahallesi, Yeşilkent ve Kuşkaya başta olmak üzere ilçenin muhtelif yerlerine mama bırakarak farkındalık yarattı.

 170 kilo mama dağıtıldı

Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği’nin kurucu üyesi Adem Memiç, yaklaşık 100 sokak hayvanına 170 kilogram kadar mama dağıtımı gerçekleştirdiklerini ifade ederek Dünya Sokak Hayvanları gününü belki de hiç duymayan insanlara duyurmak için mücadele ettiklerini belirtti. Memiç, “ Dernek kurulmadan önce de uzun yıllar kendi imkanlarımızla bireysel olarak ihtiyacı olan sokak hayvanlarına besleme ve klinik desteklerde bulunuyorduk. Biz Tirebolu’da hayvanlara yönelik kurulan ilk derneğiz. Bu yıl aktif hale gelen derneğimiz sayesinde daha fazla hayvana ulaşım sağlıyoruz. Bu özel günde de gerçekleştirdiğimiz etkinlik vesilesiyle böyle bir sevginin var olduğunun bilinmesini ve bu sevgiyi insanlara aşılamayı amaçladık. Yaklaşık 25 kişinin katılımıyla gerçekleşen programda 100 civarı sokak hayvanını 170 kilogram kadar mama ile besledik. Dünya Sokak Hayvanları gününü belki de hiç duymayan insanlara duyurmak için mücadele ettik” dedi.

“4 Nisan yalnızca ülkemizde değil dünya çapında kabul görmüş bir gün”

Sokak hayvanlarının yaşamın bir parçası olduğunu ve onlara sahip çıkılmasının insanlığın borcu olduğunu dile getiren Dernek Başkan Yardımcısı Nihan Emiroğlu Nakiboğlu “Tirebolu Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği, Tirebolu İlçesinde Sokak Hayvanlarının korunmasına yönelik kurulan ilk dernek olarak 14 Şubat tarihinde resmi onayını aldı ve çalışmalarına başladı. Aslına bakarsanız dernek olarak haftada en az iki kere mama dağıtımı zaten yapılıyor hatta imkan oldukça haftada 3-4 gün yapıldığı da oluyor. 4 Nisan çok özel bir gün. Yalnızca ülkemizde değil dünya çapında kabul görmüş bir gün. Bu nedenle gerçekleşen projenin asıl amacı katılımcıların aracılığıyla yalnızca şehir merkezinde beslenmeye muhtaç hayvanlar olmadığını şehir merkezlerinin dışında bulunan, kolay erişim sağlanamayan bölgelerde bulunan hayvanları göstermek ve bunun var olduğunu el birliğiyle geniş bir kitleye yaymak. Bu nedenle her kesimden katılımcının olmasına özen gösterdik. O gün aramızda esnaf, öğrenci, emniyet çalışanları, belediye görevlileri ve muhtar gibi farklı alanlarda ki hayvan severlerimiz de vardı. Burada ki amaç yine el birliği ile birçok insana ulaşmak ve hayvanlar hakkında farkındalık yaratmaktı.” İfadelerini kullandı.

“Elimizden geleni yapacağız”

2022 yılına kadar Tirebolu’da böyle bir derneğin olmamasının büyük bir eksiklik olduğuna değinen Emiroğlu Nakiboğlu “Sıfırdan başladığımız ve taban kitlesi oluşmamış bu derneğin var olması içinde elimizden geleni yapacağız. Elbette bu süreçte herkesin her türlü desteğine de ihtiyaç duymaktayız umuyoruz ki bu etkinlik sayesinde daha fazla insana ulaşabilir ve daha fazla canın hayatına dokunabiliriz. Sokak hayvanları bizlere emanet ve emanetimize sahip çıkmaya canla başla devam edeceğiz” diye konuştu.

Etkinlik, günün anlam ve önemine ilişkin Dernek üyelerinin el emeği ile hazırladığı hediyeler hayvan severlere dağıtılarak son buldu.

 

Haber: Elif Nur Gümüş