Üniversiteden Haberler

25. Yılında “Hocalı Soykırımı” Uluslararası Sempozyumu

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında gerçekleşen soykırımın 25. yılı dolayısıyla, 27 Şubat 2017 Pazartesi günü Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM) ile Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrasya Araştırmaları Anabilim Dalı tarafından “Hocalı Soykırımı” başlıklı uluslararası sempozyum düzenlendi.

Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleşen ve Eğitim Fakültesi akademisyenlerinden Öğr. Gör. Şenol SANCAK’ın sunumunu yaptığı programın açılış konuşmasını İ.İ.B.F. Dekanı ve aynı zamanda Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Betül KARAGÖZ YERDELEN yaptı.

Sempozyumun konusu itibari ile konuşma yapmanın oldukça zor olduğunu, yine de duygu yüklü bu ortamda yaşanan acıları anlatmaya çalışacaklarını söyleyen Prof. Dr. Betül KARAGÖZ YERDELEN, “25 yıldır sessiz sessiz ağlıyoruz. Artık bu dönem sona ermiştir, ermek zorundadır. Hocalı Soykırımı sadece Azerbaycan’ın ya da Türk Milletinin meselesi değildir. Bu mesele bütün dünyanın, tüm onurlu insanların meselesidir” diyerek sözlerini sürdürdü.

Toplumların yaşadığı sorunların sadece o coğrafya ile sınırlandırılmaması gerektiğini ifade eden Sayın YERDELEN, “Acıyı çekenin ne çektiğini onurlu dünyanın anlaması ve tanıması gerektiğini düşünüyorum. Bilim evrenseldir, bilimin ve sanatın evrenselliği ile bu korkunç acıyı dünya ile paylaşmalıyız ve dünyaya öğretmeliyiz. Bu sempozyum ile amaçladığımız hususlardan biri de bu dur. Bu düşünceyle çıktığımız yolda bize desteklerini esirgemeyen Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Daha sonra kürsüye çıkan ve konuşmasına Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve kardeş ülke Azerbaycan’dan gelen bilim insanı, basın mensubu ve öğrencileri selamlayarak başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, çeyrek asır önce yaşanan bir vahşetin acısının hala yüreklerdeki yerini koruduğunu, işkencelere maruz kalarak can veren 613 masum Azerbaycanlının yasının tutulmaya devam edildiğini belirtti.

Türkiye’nin her ortamda kardeş Azerbaycan’ın yanında yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, tüm dünyanın nelerin yaşandığını bildiği halde sessiz kaldığı Hocalı Soykırımı’nın gündemde tutulması ve dünya kamuoyuna kabul ettirilmesi noktasında millet olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Açılış konuşmalarından sonra program, Prof. Dr. Betül KARAGÖZ YERDELEN’in oturum başkanlığını yaptığı açılış paneli ile devam etti. Oturum başkanının açış konuşmasından sonra sözü Prof. Dr. İsmayil MUSA (Azerbaycan) aldı.

Uluslararası İlişkiler, siyaset, ve tarih bağlamında Hocalı Soykırımı, Uluslararası hukuk kapsamında Hocalı Soykırımının değerlendirilmesi ile Türk ve İslam Dünyası’nda Hocalı Soykırımı şeklinde konuşmasını üç başlık altında toplayan İsmayil MUSA, Hocalı Soykırımı’nın Türk ve Müslüman olan bir topluma yapıldığını bu sebeple daha geniş kapsamlı değerlendirilmesinin doğru olacağını söyledi.

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Alaeddin YALÇINKAYA “Hocalı Soykırımı, Ermeni Soykırımı ve Ermeni Soykırımı İddiası ve Uluslararası Hukuk” başlığı altında bir sunum yaptı. Ermenistan soykırımı iddialarını ve soykırım sabıkalarını anlatarak Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovenas KAÇAZNUNİ’nin Rus arşivlerinde de yer alan “Türklere biz savaş açtık. Denizden denize Ermenistan hayali için ayaklandık. Olayların sebebi biziz” sözlerine atıfta bulunarak bu gerçeklerin bilindiği halde hasır altı edildiğini ve büyük güçlerin kendi çıkarları doğrultusunda kamuoyunu şekillendirdiklerini söyledi.

Oturumun bir diğer konuşmacısı olan Doç. Dr. Rövşen ALİZADE sunumuna 1948 soykırım sözleşmesine değinerek başladı. Hocalı Soykırımı ile ilgili bazı bilgileri dinleyenlere aktaran Sayın ALİZADE, soykırımda etkin görev alan 297 kişinin kim olduklarının bilindiklerini ve bazı Rus askerlerinin hala fiili görevlerini sürdürdüklerini belirtti.

Açılış panelinin son konuşmacısı olan Dr. Salih UÇAK, “Kafkasya’nın son Vandalizm’i: Hocalı Soykırımı” adlı sunumunda yine yürek burkan ayrıntılara değinerek bölgede Türklere yapılan saldırıların aslında çok eskilere dayandığını söyledi.

Hocalı Soykırımı’nın tesadüfi gerçekleşmediğini, stratejik ve jeopolitik bir çok nedene dayandığını belirten Sayın Salih UCAK, Azerbaycanlı şair Dursun MUSAYEVA’ nın “ŞİİRLERDE HOCALI” şiirini okuyarak konuşmasını bitirdi.

Günün diğer oturumlarında Prof. Dr. İsmayil MUSA’nın oturum başkanlığında; Doç. Dr. Hatire QULİYEVA (Azerbaycan), Doç. Dr. Murteza HASANOĞLU ve Uz. Rauf ALİVEV (Azerbaycan), Dr. Liliyena Elena BOSTCAN (Romanya), Uz. Girayalp KARAKUŞ (Türkiye), Ahmet Yavuz GÜRLER ve Ramil RÜSTEMOV (Azerbaycan),

Prof. Dr. Alâeddin YALÇINKAYA’nın oturum başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Arif ACALOĞLU (Azerbaycan), Yrd. Doç. Dr. Abbas KARAAĞAÇLI (GRÜ), Yrd. Doç. Dr. Göktürk TÜYSÜZOĞLU (GRÜ), Doç. Dr. Hasan OKTAY (Türkiye) ve Uz. Keisuke WAKIZAKA (Japonya),

Doç. Dr. Hasan OKTAY’ın oturum başkanlığında, Doç. Dr. Merziyye NECEFOVA (Azerbaycan), Yrd. Doç. Dr. İ. Cem FERİDUNOĞLU (GRÜ), Yrd. Doç. Dr. Hany İsmayil RAMADAN (Mısır), Yrd. Doç. Dr. Elvin IUSUBOV (Kırgızistan), Nuray GÜNEY (Türkiye) ve Uz. Meral BAHAR (Türkiye) yaptıkları çalışmaları sundular.

Doç. Dr. Rövşen ALİZADE’nin oturum başkanlığında gerçekleşen kapanış panelinde ise; Prof. Dr. Betül KARAGÖZ YERDELEN (GRÜ), Doç. Dr. Pervane MEMMEDLİ (Azerbaycan), Dr. Akil SAMEDBEYLİ (Azerbaycan), Uz. Aslan Yavuz ŞİR (Türkiye) ve Şakir ULUBEY (Azerbaycan) birer sunum gerçekleştirdiler. Panel, sempozyumun genel değerlendirmesinin yapıldığı sonuç bildirgesinin Öğr. Gör. Abdullah ATACAN tarafından okunması ile sona erdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN’un yaptığı kısa teşekkür konuşması ve katılımcılara belgelerinin taktim edilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona eren sempozyuma, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan SOYLU, Rektör Danışmanları Yrd. Doç. Dr. Abbas KARAAĞAÇLI ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÇAKMAK, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur KÖLEMEN, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver SARI, İl Milli Eğitim Müdürü Necati AKKURT, KYK İl Müdürü Fethi ELMAS, üniversitemiz akademik ve idari personeli, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 Kaynak: Giresun Üniversitesi  | Detaylı Bilgi için Tıklayınız