Fakülteden Haberler

25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü

Fakültemiz Konferans Salonu’nda 25 Kasım 2016 Cuma günü saat 10.00’da “25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında bir program düzenlendi. Fakültemiz ve AKDES (Akademiden Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Destek Öğrenci Topluluğu)’in ortaklaşa hazırlamış olduğu program Prof. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver’in açılış konuşması ile başladı.
Program daha sonra “Güzel Ahlakın Cinsiyeti Yoktur”mottosu ile yola çıkan AKDES Tiyatro Topluluğu’nun hazırlamış olduğu “Sesim Olur musun?” adlı bir tiyatro gösterisi ile devam etti.
Ardından Prof. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver “Kadın Cinayetleri Önlenebilir” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasına, bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde meydana gelen Mirabal Kardeşler adlı 3 kız kardeşin tecavüz edilerek vahşice öldürülmesi olayına dayandığını ve kadına yönelik şiddete karşı çözüm yolları aramak ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edildiğini anlatarak başladı.
Sunumunda Kadın Cinayetleri Eylem Araştırmalarından başlıklar paylaşan Prof. Dr. Tanrıöver; eylem araştırmalarının önemine, araştırmanın kapsamı ve yöntemine, kadın cinayetlerinin medyadaki yansımalarına değinerek yapmış oldukları araştırma ile ilgili gerçekleştirilen 105 görüşmeden çeşitli örneklemler göstererek, kadın cinayetlerinin nasıl önlenebileceğine dair çözüm önerileri içeren konuların üzerinde durdu. Etkinlik Prof. Dr. Tanrıöver’in “Dayanışma Yaşatır” sloganıyla son buldu.
[huge_it_slider id=”14″]