AKTUEL anasayfa Güncel

215 günlük direniş

BirGün

İzmir’in Bergama ilçesinde bir serada çalışan işçiler, sendikaya üye oldukları gerekçesi ile işten çıkarıldı. İşten çıkarılan 39 işçi, 215 gündür haklarını aramaya devam ediyor.

İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Agrobay Seracılık, ‘sendikaya üye oldukları’ gerekçesi ile 39 işçinin işine son verdi.

Tarım-Sen’e üye olan işçilerden birisi ‘Ücretlerimizi elden alıyorduk. Son zamanlarda ise ücret alamıyor olduk. Bu sebepten dolayı sendikaya başvurmaya karar verdik. Biz sendikaya üyeliğimizi gerçekleştirdikten sonra işten çıkarıldık’ ifadeleri ile süreci ve sendikaya üye olma sebeplerini dile getirdi. 215 gündür haklarının peşinde koşan işçiler, herhangi bir resmi makamın kendileri ile iletişime geçmediğini belirterek, 18 Mart gününde Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Ankara’ya başlatılan yürüyüş sonucunda işçilerden Dudu Güven ve Şehriban Kapaklıkaya, Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş ile görüşme gerçekleştirdi. Kapaklıkaya, görüşmenin istedikleri gibi olmadığını, kendileri ile çok kısa bir konuşma gerçekleştirdikten sonra “Toplantım var, gitmem gerek” diyerek kendilerini daha fazla dinlemediğini belirtti.

Sendikalı olduğu için işten çıkarılan kişilerin hakları nelerdir?

Anayasa’nın 51.maddesi ile 6356 sayılı kanunun 23. ve 25. maddeleri ile sendika hakları güvence altına alınmıştır. 25.maddede söz konusu olan hüküm; “ İşçiler, sendikaya üye olmaları ve olmamalı, iş saatleri dışında veya işverenin izni ile iş saatleri içinde işçi kuruluşlarının faaliyetlerine katılmaları veya sendikal faaliyette bulunmalarından dolayı işten çıkarılamaz veya farklı işleme tabi tutulamaz.” İş sözleşmesinin sendikal haklar nedeni ile feshedilmesine ‘sendikal sebeple fesih’ denilmektedir. Sendikal sebeple feshin kanıtlandığı noktada işçi, iş güvencesi olsun veya olmasın işe iade davası ve sendikal tazminat talep edebilir.

Muhabir: Yaren Sude FİDAN

Etiketler