Köşe yazıları ULUSAL

2 Temmuz 1993 : Madımak

BirGün Gazetesi

1993 yılında Madımak Oteli’nde yaşanan katliamın üzerinden 30 yıl geçti. Sanatçı, yazar ve vatandaşların hayatını kaybettiği bu katliam, her yıl olduğu gibi bu yıl da anılıyor.

Sivas’ta Madımak Oteli’nde gerçekleşen katliamın üzerinden 30 yıl geçti. Yazar ve sanatçılardan oluşan 33 kişilik grup, otelde yakılarak öldürüldü. Olaylar sonucunda 2 otel görevlisi ve 2 saldırgan da hayatını kaybetti. Katliam, toplam 37 kişinin canını aldı.

Madımak Oteli’nde ne oldu ?

Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında düzenlenen eğlenceye, dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in özel daveti üzerine birçok yazar ve sanatçı katılım sağladı. Dört gün sürmesi planlanan şenliklerin sadece ilk günü kitap imzalama, şarkı söyleme ve söyleşi ile tamamlanabildi. Şenliğin ikinci günü olan 2 Temmuz’da laiklik karşıtı, radikal İslamcı grup, cuma namazı çıkışında etkinlik alanına yürümeye başladı. Kültür Merkezi’nde çıkan taşlı- sopalı tartışma, polislerin müdahalesi ile engellendi. Aziz Nesin’in ”Bin yıllık Kur’an’a neden inanayım. Bu yüzden Müslüman değilim” sözleri gerilimi arttırdı. Sloganlar ile otel önüne gelen saldırganlar araçları ateşe vermeye başladı. Otelin yakılmaya başlamasından önce Aziz Nesin, Ankara Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü’yü aradı ve ”bizi kurtarın” dedi. Tedbirlerin alındığını öğrenen Nesin, telefonu kapattı. Fakat yardım gelmeden otelin içinde yangın çıkarıldı ve perdeler, koltuklardan başlayan yangın tüm otele yayıldı. Uzun bekleyişler sonucu içeridekiler kurtulamadı ve yanarak, dumandan boğularak öldü. İçinde Aziz Nesin’in olduğu 51 kişilik grup ise kendi olanakları ile, ağır yaralar alarak kurtulmayı başardı.

Olaydan sonra 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi, 33 kişi gözaltına alındı. Bu sayı, sonrasında 190’a çıktı. 8 sanık kayıplara karıştı. 33 sanığa idam cezası, 14 sanığa ise 15 yıla kadar hapis cezası verildi. İdam cezaları için temyize gidildi ve 33 sanığın cezası, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi. Sivas Katliamı, İstiklal Mahkemeleri sonrasında tek bir davada bu kadar idam cezası verilen ilk dava oldu.

Muhabir: Yaren Sude FİDAN

,