Kültür-Yaşam MANŞET

15 Temmuz Şehitleri Bizim Gururumuzdur

Fotoğraf: Betül Özdemir

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kurdukları kirli ve büyük bir organizasyonla, 15 Temmuz 2016 akşamı darbe ve işgal girişiminde bulunan teröristler, karşılarında milleti buldu. Cuntacıların silah sıktığı vatan evlatları, darbecilerin ele geçirmek istedikleri kritik yerlerde yaptıkları savunma ile tarihi değiştiren bir destan yazdı. Kurşunlara gövdelerini siper ederek şehit düşen kahramanlar, darbenin ikinci yıl dönümünde de anılıyor. 15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Günü dolayısıyla tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da bir dizi etkinlikler düzenlenerek şehitler anılıyor. Bu kapsamda Dulkadiroğlu İlçe Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü’nce düzenlenen programda, kent genelinde bulunan 20 Yaz Kur’an Kursu’ndan 500 öğrenci Şeyhadil Mezarlığı’ndaki şehitliği ziyaret etti. Öğrenciler gün öncesinde okudukları hatimleri şehitlerin başucunda indirirken, Kahramanmaraş Müftülüğü personeli Ali Bar kendisinin yazdığı 15 Temmuz şiirini okudu. Sonrasında ise çeşitli kurslardan programa katılan öğrenciler okudukları dualar ve hatimlerle 15 Temmuz şehitlerini unutturmayacaklarının mesajını verdi.

Fotoğraf: Betül Özdemir

“15 Temmuz bilincini çocuklarımıza işliyoruz”

20 Yaz Kur’an Kursu’ndan 500 öğrencinin katıldığı programı organize eden Dulkadiroğlu İlçe Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü Başkanı Ali Sarıkaya, amaçlarının 15 Temmuz bilincini çocukların zihnine işlemek olduğunu söyledi. Sarıkaya, “Dulkadiroğlu Belediyesine bağlı Yaz Kuran kurslarında gerçekleştirilen 15 Temmuz şehitler haftası münasebetiyle Yaz Kuran kurslarımızda çocuklara marşlar, videolar izlettik. Amacımız gayemiz çocuklarımızın zihnine 15 Temmuz bilincini iyice işlemektir. Yeri ve zamanına göre vatanı, milleti, bayrağı için devlet bütünlüğünü bozmak isteyen provokatörlerin karşısında birlik, beraberlik kuracak hatta gerekirse kendisini vatanı için kurşunlara siper edebilecek yeni nesiller yetiştirmek ve bu milli duyguları çocuklarımızın bilincine işlemek niyetiyle bu programı düzenledik” dedi.

Fotoğraf: Betül Özdemir

“Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

Onikişubat İlçe Vaizi olarak görev yapan Bünyamin Engizek ise konuşmasına Mithat Cemal Kuntay’ın şiirinde yer alan, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” sözleriyle başladı. Konuşmasının devamında, “Şuanda bu topraklar için can veren şehitlerimizin huzurundayız. Şükürler olsun ki bu topraklar için ölenimiz şehit olanımız var” diyen Engizek, “Elbette ki biz onlar için daima dualar ediyoruz. Rabbim bizleri de onların rahmeti, merhametine nail olabilmemize sebebiyet versin. Bizleri de gerektiğinde bu vatan için bu bayrak için bu ezanlar için bu topraklar için ölenlerden, şehit olabilenlerden olmayı nasip etsin. Değerli gençlerimiz, çocuklarımız özellikle bugünün anlam ve önemini bilmemiz gerekiyor. Az önce biz neden şehitlikteyiz diyerek çocuklarımıza soru yönelttiğimde 15 Temmuz haftası için buradayız cevaplarını aldım. Gördüm ki çocuklarımız 15 Temmuz’u unutamıyor, unutmuyor bu sebeple hepsi amir, memur olup vatanına, milletine, devletine yararlı bir vatandaş olmak istediklerini belirttiler. Tarihe şöyle bir baktığımızda farklı zaman ve mekânlarda çok zor şartlar altında imtihan olunmuşuz. Allah (cc) vatanında bu milleti esir etmedi. Mağlup etmedi. Mahrum etmedi. Bayraksız, topraksız, vatansız, ezansız bırakmadı. Hamdolsun” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Betül Özdemir

“Şehitlere karşı vefalı olunmalı”

Şehitlere karşı vefalı olunması gerektiğini dile getiren Engizek, “Tabi ki bizim şehitlerimizi anmamız, şehitlerimize vefalı olmamız lazım. Çünkü bu bilince sahip olmazı çok önemlidir.15 Temmuz’da vatanı ve milleti için çeşit çeşit mesleklerden çocuklarımız vatandaşlarımız yollara, sokaklara döküldü. Gerektiğinde vatanını, devletini savunabilmek için tankların önüne yatarak, canlarını vererek bu vatanı savundular. Gerçekten de biz birçok insanımızın 15 Temmuz’da vatan için millet için bayrak için bu birlik bütünlük için gözünü dahi kırpmadan canını feda ettiğini gördük. İnşallah Allah’u Teâlâ onları rahmetiyle mükâfatlandırsın” dedi.

Fotoğraf: Betül Özdemir

“Vatanı olmayanın hiçbir şeyi olmaz”

Sözlerinin devamında Hz. Muhammet’in (SAV) ‘Vatan sevgisi, imandandır’ hadisine de yer veren Engizek, “Demek ki vatan sevgisi olan bir insanın imanıda vardır ya da imanı olan bir insanın vatan sevgiside vardır. Elhamdülillah Rabbim bizlere bu duyguyu bu düşünceyi bu özelliği vermiş. Yani kahraman bir milletin, ecdadın torunlarıyız. Şuan içinde bulunduğumuz bu şehir Kahramanmaraş bunu dedirten Sütçü İmamlar, Rıdvan Hocalar, Halil Sezailer, Arslan Beyler bu topraklar için çok büyük mücadeleler verdi. Biz çok şükür onların sayesinde özgür bir şekilde yaşamaya devam ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Fotoğraf: Betül Özdemir

“Zorluk ve zorbalığa karşı bir olalım!”

Engizek konuşmasını şu şekilde tamamladı, “Tabi ki çocuklar bizlerinde çok önemli sorumlulukları var. Peki, bu noktada bizlerin üzerine düşen nedir diyecek olursanız; arkadaşlar ne olursanız olun, hangi mesleği yaparsanız yapın ister sanayide çırak olun ister doktor isterse hâkim olalım ama hiçbir zaman bu vatan sevgimizi, sevginizi kaybetmeyelim, kaybetmeyin. Çünkü vatanı olmayanın hiçbir şeyi olmaz. Bu sebeple biraz şuurlu olup vatanımıza milletimize sahip çıkmalıyız. Okullar da derslerimize iyi çalışmalıyız iyi yerlere gelebilmek için. Devam eden Yaz Kuran kurslarımızda da öğrendiğimiz gibi birlik olup birbirimizi koruyup kollamalıyız. Bir sorun karşısında birbirimize destek olmalıyız. Tarihten de örnek verecek olursak; bir komutan karşısında duran askerlerine elindeki okları uzatıyor ve kırmalarını istiyor. Askerler ise kolayca okları kırıyor. Daha sonra askerlerinin eline 9-10 oku birlikte veriyor ve yine kırmalarını istiyor. Fakat bu sefer askerler okları kırmakta zorlanıyor ve kıramıyorlar. Bunun üzerine komutan, ‘Askerlerim görüyorsunuz 9-10 ok birlikteyken kırmakta zorlandınız ama oklar tek tekken kırabiliyordunuz. İşte sizlerde böyle durumlarda zorluğa, zorbalığa karşı bir olmaz birlik kurmazsanız sizlerde kırılır parçalanır yok olursunuz’ askerlerine bu öğüdü veriyor. Arkadaşlar bizlerde bu öğüdü örnek alıp kulağımıza küpe edelim ki zorba ve hainlerin karşısında birlik beraberlik şuurumuzu hiçbir zaman kaybetmeyelim.”

Fotoğraf: Betül Özdemir

yorum sayısı 808

Yorum yapmak için buraya tıklayın