anasayfa çevre Ekonomi Fakülteden Haberler Güncel gunimedya MANŞET Yerel Yönetim

“100 yıllık su ihtiyacını karşılayacak”

Giresun Belediyesi

“Giresun İçme Suyu Arıtma Tesisi” projesinde büyük bir adım atıldı. Bu adım kapsamında Giresun’da bulunan iki merkez ilçe ve belde, içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yürütülen “Giresun İçme Suyu Arıtma Tesisi” projesi için yapılan çalışmalar kapsamında bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazetede acele kamulaştırma kararını yayınladı. Bu kapsamda Giresun Merkeze 70 kilometre uzaklıkta bulunan İkisu Bölgesi, Dereli, Duroğlu ve Keşap’ın bazı alanlarını içine alan projenin hizmete girmesiyle Belediye’nin elektrik pompaları devreden çıkacak. Normal şatlarda yüksek elektrik maliyeti olan su ulaştırma sisteminden, tasarruf edilmesi planlanıyor. Gerçekleşecek proje sayesinde su kesintilerinin ortadan kalkacağı duyuruldu.

Resmi Gazete

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu yaptığı açıklamada “İçme suyu projesi istediğimiz şekilde ilerliyor. Projelendirmede önemli bir ilerleme kat ettik. Bu kamulaştırma ile 50.616 metrekarelik bir alan proje için belirlendi. Bu proje, şehrimizin önümüzdeki 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olması açısından oldukça önemli. İkisu’dan suyu getirip arıtma tesisi kurarak kaliteli içme suyunu vatandaşlarımıza ulaştıracağız” dedi.

Muhabir: Sadık Ahmet Buztaş