Üniversiteden Haberler

“1. Ulusal Kadın Sempozyumu ve Sergisi” Sona Erdi

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi ile Giresun Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen, 181 bilim insanı ve sanatçının katıldığı “1. Ulusal Kadın Sempozyumu ve Sergisi”, 09-10 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenen oturumların ardından sona erdi.

Rektörlük Fuaye Salonunda açılışı yapılan sergi, vatandaşlar ve öğrenciler tarafından ziyaret edilirken aynı anda Fen-Edebiyat Fakültesinde yer alan üç salonda eş zamanlı oturumlar gerçekleştirildi.

Geçmişten günümüze Türk ve Dünya tarihinde iz bırakmış, kendi alanlarında yetkin kadınların yaşamlarının ele alındığı ikinci günün oturumlarında öne çıkan programlardan biri de Prof. Dr. Reyhan Ayşen WOLFF’un moderatörlüğünü yaptığı, Prof. Dr. Mahmut ÖZTÜRK (Abant İzzet Baysal Ünv.) ile Prof. Dr. Naciye GÜNGÖRMÜŞ (Ankara Ünv.) davetli konuşmacılar olarak katıldıkları panel oldu.

Panelde, Prof. Dr. Naciye GÜNGÖRMÜŞ “Nigar Osman Hanım’ın Toplumsal ve Edebi Yönü” başlıklı sunumuyla, Şair Nigar Hanım olarak da bilinen, Türk Edebiyat Tarihi’nde Tanzimat Dönemi ile Servet-i Fünun Dönemi edebiyatçıları arasında yer alan ve çalkantılı hayatının yansımalarını şiirde, düz yazıda dile getirmeye çalışmış ve tanınmış isimlerle olan yakın dostlukları, kendine özgü tavrı, giyim kuşamı ile her daim dikkatleri üzerine çeken Nigar Osman Hanım’ın hayatını ele aldı.

Programın bir diğer konuşmacısı olan Prof. Dr. Mahmut ÖZTÜRK de, “Çağdaş Türk Resim Sanatında Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddet” başlıklı bir sunum yaparak, sanatçıların ürettikleri eserler ile evrensel sorunları harmanlayıp bir sentez oluşturmalarının, toplumu bilinçlendirmedeki rolüne değindi. Konuşmasının devamında“Ulusal bağlamda Türkiye yerelinde yaşanan kadına ve çocuğa yönelik şiddetin ve istismarın, İnsan Hakları ile Çocuk Hakları Evrensel Bildirgeleri gereğince, uluslararası bağlamlarıyla yorumlanması, Türk sanatçısının çağdaş entelektüel duruşunun ve duyarlılığının önemli bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir” diyen Mahmut ÖZTÜRK, daha sonra Fuaye salonundaki sergiyi gezmek için Üniversitemizi ziyaret eden Giresun Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileriyle kısa bir söyleşi yaptı.

Sempozyumun ikinci günü, eş zamanlı gerçekleştirilen 13 oturumla sonra ererken, etkinliğin üçüncü gününde ise tek oturum düzenlendi.

Üç günlük maratonun ardından son gün “Akademide Kadın Çalışmaları ve Üniversitelerde Kadın Çalışmaları Merkezlerinin Rolü” başlığıyla düzenlenen kapanış panelinde oturum başkanlığını GRÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Reyhan Ayşen WOLFF yaparken, Yrd. Doç. Dr. Ülkü KARA DÜZGÜN “Üniversitelerde Kadın Çalışmaları Merkezlerinin Kurulması ve GÜKAM”, Doç. Dr. Safiye KIRLAR BAROKAS “Kadın Çalışmaları ve Medya” ve Yrd. Doç. Dr. Nilgün İSMAİL “Romanya’da Kadın Çalışmaları” başlıklı birer sunum yaptılar.

Sempozyum sonunda kısa bir değerlendirmede bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, üç gün süren, Türkiye’den ve Dünyadan bir çok olayın, olgunun ve kişinin akademik olarak ele alındığı sempozyumun zengin içeriğiyle hem katılımcılar hem de dinleyiciler açısından faydalı geçtiğini belirterek, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Üniversitemizden ve il dışından bir çok akademisyen, sanatçı, bilim insanı, öğrenci, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı, üç gün süren “1. Ulusal Kadın Sempozyumu ve Sergisi” sonuç bildirgesinin yayınlanması ile sona erdi.

Sempozyumun sonuç bildirgesi için TIKLAYINIZ.

Kaynak: Giresun Üniversitesi  | Detaylı Bilgi için Tıklayınız

[huge_it_slider id=”25″]