Kültür-Yaşam

1 Mayıs İşçi Emekçi ve Dayanışma Günü Giresun’da Coşkuyla Kutlandı

Fotoğraf: Ömer Genç

1 Mayıs İşçi Emekçi ve Dayanışma Günü, Giresun’da büyük bir coşkuyla kutlandı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Giresun Şubeler Platformu tarafından düzenlenen programa, DİSK, Belediye, siyasi partiler, sivil toplum örgütleriyle vatandaşlar katıldı. Kalabalık Debboy mevkide toplandıktan sonra, pankart ve sloganlarla Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Güvenlik noktalarından geçenler alana yerleşip sloganlar eşliğinde kutlamalara başladı.

Fotoğraf: Ömer Genç

CHP Giresun teşkilatının temsilcileri sepetlerle getirdikleri fındıkları alanda ki katılımcılara dağıttılar. Kadın erkek, çocuk ve her yaştan katılımcının bulunduğu alan tam bir bayram yeriydi.

Fotoğraf: Ömer Genç

Hazırlanan 1 Mayıs metnini okumak üzere KESK Giresun Dönem Sözcüsü Gökhan Topal anons edildi, “ Emekçilerin iş güvencesini ortadan kaldıracak ve kıdem tazminatını varlık fonuna devredecek düzenlemelerin geri çekilmesini istiyoruz” diyerek söze başladı. ‘Cinsiyet eşitsizliklerinin giderilerek kadınları toplumsal yaşamdan dışlayan politikalardan vazgeçilmesini istiyoruz. Bizler, ülkemizi ve dünyamızı demokrasiye, toplumsal barışa ve huzura kavuşturacak, halkımızın refahını ve mutluluğunu sağlayacak tek gücün emekçilerin ortak gücü olduğuna inanıyoruz. Savaş politikalarından vazgeçilerek, barışın tesisini sağlayacak adımların atılmasını istiyoruz. Bizler, Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ sözünü örnek alarak, ülkemizde ve dünyada barışın, kardeşliğin, adaletin ve dayanışmanın hüküm sürmesi için; insanların en temel hakkı olan yaşam hakkı için, 1 Mayıs’ta alanlardayız, 1 Mayıs emekçi sınıfın uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüdür diyerek konuşmasını noktaladı.

Fotoğraf: Ömer Genç
Ortak açıklamanın metninin okunmasının ardından alanda bulunanlar çalınan müzik eşliğinde halay çekti ve şarkılar söyledi. Giresun Emniyet Müdürlüğü de yürüyüş boyunca ve alanın çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. 500 polisin görevlendirildiği etkinlik olaysız bir şekilde sona erdi.
Fotoğraf: Ömer Genç
Fotoğraf: Ömer Genç